Turowski: Trójmorze albo dominacja Niemiec na rosyjskim gazie

8 maja 2018, 13:58 Energetyka

Paweł Turowski z Biura Bezpieczeństwa Narodowego przeanalizował potencjał rozwoju współpracy gazowej krajów Trójmorza.

Paweł Turowski z BBN na konferencji Gazterm2018. Fot. BiznesAlert.pl

Według niego dane handlowe pokazują, że liderem gospodarczym regionu są Niemcy. Ekspert przypomniał, że eksport Polski do Niemiec to 27 procent polskiego importu. – Import z Niemiec stanowi 23 procent – powiedział Turowski. Podobna sytuacja jest w Czechach, Słowacji, Rumunii i Węgrzech. W przypadku Chorwacji, Rumunii i Bułgarii większe znaczenie ma współpraca z Włochami.

– Ta mapa pokazuje, jak w niebywały sposób zmieniły się relacje handlowe w tej części Europy – powiedział Turowski. Po Drugiej Wojnie Światowej istniały mechanizmy hamujące dominację Niemiec. – Tymczasem po roku 1989 następuje dynamiczna zmiana, co widać w danych o wymianie gospodarczej – wskazał. Jego zdaniem podobnej sytuacji nie ma w przypadku porównywalnego regionu Włoch i Francji. Więzi z Francuzami i Włochami rozwijały się od 1945 roku. W Europie Środkowo-Wschodniej rozwijały się szybko po 1989 roku. Jego zdaniem można znaleźć zbieżność między tym zjawiskiem a projektem Mitteleuropy proponowanej przez niemiecką myśl o polityce zagranicznej.

To koncepcja z początku XX wieku rozwijana przez strategów niemieckich, którzy zakładali, że Niemcy w celu rozwoju potęgi muszą budować „panregion” odpowiadający obszarowi Europy Środkowo-Wschodniej, który został nazwany Mitteleuropą.

W dalszej części wywodu Turowski zadał sobie pytanie, czy projekty ekonomiczne to spoiwo geopolityki i geostrategii. – Jeśli spojrzeć na to w ten sposób, to można zauważyć, że projekty Nord Stream 1 i 2 stanowią kolejny komponent wymiany gospodarczej wybudowanej przez Niemcy z krajami regionu – ocenił naukowiec. Jego zdaniem te gazociągi ułatwią handel gazem za pośrednictwem Republiki Federalnej Niemiec. Przekonuje on, że nie może to pozostać bez wpływu na politykę państw regionu.

Z kolei Trójmorze ma zapewnić alternatywę, w pierwszej kolejności wolność wyboru, dzięki nowym dostawcom, wolność handlu i konkurencję. Jego zdaniem ten projekt lepiej odpowiada ideom Unii Energetycznej. Przypomniał, że Brama Północna i Nord Stream 2 będą ze sobą rywalizować, co widać już teraz „nawet geograficznie” przez bliskość wyjścia Nord Stream 1 na ląd w Lubminie i gazoportu w Świnoujściu.

Turowski zakończył prezentację serią pytań: czy Europa Środkowo-Wschodnia została zdominowana przez Niemcy? Czy rosyjski gaz wspiera ją? Czy staje się źródłem potęgi Berlina w regionie? Czy Nord Stream 2 to ekonomia, czy geopolityka? Czy region jest skazany na monopol Rosji? Czy Trójmorze to pomysł na nierosyjski gaz, wolność wyboru i handlu?