Tusk będzie mediował ws. Nord Stream 2

10 marca 2017, 15:08 Alert

Podczas zakończonej dzisiaj Rady Europejskiej Polska i Dania zaapelowały raz jeszcze o przygotowanie oceny prawnej zgodności kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2 z trzecim pakietem energetycznym oraz Unią Energetyczną. Nowy – stary przewodniczący Rady Donald Tusk obiecał, że pomoże wyjaśnić wszelkie spory wokół przedsięwzięcia.

Źródło: Rada Europejska

Polska i Dania zabiegały podczas ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej, aby Komisja przedstawiła na piśmie ocenę zgodności projektu Nord Stream 2 z trzecim pakietem energetycznym oraz z priorytetami Unii Energetycznej. Dania i Szwecja zabiegają od października zeszłego roku o przygotowanie przez Komisję oceny prawnej tego projektu, który po dnie Morza Bałtyckiego ma przesyłać 55 mld m3 rocznie, a razem z przepustowością istniejącego Nord Stream 1 będzie to łącznie łącznie 110 mld m3.

Jak dowiedział się nieoficjalnie portal BiznesAlert.pl, jeszcze przed szczytem rządy Polski i Danii uzgodniły wspólne stanowisko za poruszeniem tego tematu na Radzie.

Jak podają duńskie media, według nieoficjalnych notatek ze spotkania miało dojść do ostrej wymiany zdań między premierem Danii Larsem Løkke Rasmussenem, polską premier Beatą Szydło, a przewodniczącym Komisji, Jean-Claude Junckerem. Premier Danii zwrócił się o wyjaśnienie, czy projekt gazu Nord Stream 2 jest zgodny z prawem UE. Jest to konieczne przed udzieleniem przez jego kraj zgody środowiskowej na położenie odcinka w pobliżu Bornholmu. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk miał wystąpić z inicjatywą mediacji w sprawie wszelkich wątpliwości dotyczących Nord Stream 2. Jak mówił duński premier, jego rządowi trudno będzie odmówić zezwolenia, jeśli Unia Europejska nie zajmie stanowiska w sprawie projektu. Zdaniem przewodniczącego Komisji Europejskiej Nord Stream 2 to przedsięwzięcie prywatne, a możliwości działania Komisji są ograniczone. Podkreślił, że musi on być jednak zgodny z prawem UE.

Premier RP miała odpowiedzieć, że niektóre państwa członkowskie traktują Nord Stream 2 jako prywatne przedsięwzięcie. Przekonywała jednak, że ma on istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kilku krajów. Z kolei duński premier podkreślił, że będzie miał znaczenie dla Ukrainy i wewnętrznego rynku energii w UE. Podkreślił także polityczny charakter tej inwestycji. Zaznaczył jednak, że jeśli Komisja oceni Nord Stream jako projekt komercyjny, to Dania będzie musiała uznać go za zgodny z prawem UE.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podsumował debatę stwierdzeniem, że nie wypracowano jasnego stanowiska. Oświadczył, że jest gotów pomóc wyjaśnić wszelkie nieporozumienia.

AKTUALIZACJA: 10.03.2017 godz. 15:52

Ritzau/Bartłomiej Sawicki

Polska i Dania zaapelują razem o ocenę Nord Stream 2 przez Komisję Europejską