Tusk: Grupa Wyszehradzka będzie działać wspólnie w zakresie energetyki

21 października 2013, 10:19 Atom

W Budapeszcie premier podkreślał, że fenomen V4 polega na tym, że grupa państw potrafiła odnaleźć wspólne przestrzenie, które w sposób bardzo praktyczny można zagospodarować.

Donald Tusk dodał, że aktywna współpraca Polski, Węgier, Czech i Słowacji i solidarność państw ma pozytywny wpływ na decyzje całej Unii Europejskiej. Premier podziękował za determinację i energię z jaką kraje potrafią porozumieć się w kwestii bezpieczeństwa energetycznego regionu i całej UE. – Postanowiliśmy działać wspólnie w zakresie energetyki, zarówno w kwestii energetyki jądrowej oraz na rzecz gazu łupkowego. To ważny element na rzecz dywersyfikacji źródeł energii – mówił premier.

Szef rządu zapowiedział kontynuowanie rozmów na temat bezpieczeństwa i obrony przy okazji grudniowego posiedzenia Rady Europejskiej. – Przygotowaliśmy na 2016 dyżur grupy bojowej. Zgodziliśmy się, że kiedy brakuje pieniędzy tym bardziej ważna jest synergia w dziedzinie obronności – powiedział Donald Tusk.

W dzisiejszym spotkaniu oprócz premiera Donalda Tuska, uczestniczyli premierzy: Czech Jiři Rusnok, Słowacji Robert Fico i Węgier Viktor Orban. Rozmowy w Budapeszcie odbyły się w ramach trwającej prezydencji Węgier, która trwa od lipca 2013 do czerwca 2014 r.