Tworzywa napędzają Grupę Azoty (RELACJA)

9 listopada 2017, 11:15 Chemia
azoty wardacki
fot. Grupa Azoty

Skonsolidowane sprawozdanie Grupy Azoty zaprezentowane w czasie konferencji 9 listopada w Warszawie pokazuje, że spółka jest w istotnym momencie.

Historyczne wzrosty zanotowane w III kwartale 2017 roku nastrajają pozytywnie na rok 2018. Spółka wykazała przychody na poziomie 2,2 mld zł. Jest to wzrost o 10% w stosunku do zeszłego roku. EBIDTA według zaprezentowanych danych sięgnęła 255 mln zł. Zysk netto został osiągnięty na poziomie 75 mln zł.

Prezes Grupy Azoty dr Wojciech Wardacki mówił o tym, że reorganizacja prowadzona w celu centralizacji i rozwoju postępuje w zadowalającym tempie. Wspomniał także, że potrzeba integracji i konieczność poznania wszystkich obszarów działalności spółek Grupy Azoty także postępują. Optymalizacja procesów i poprawa efektywności w wyniku inwestycji mają być podstawą kolejnych sukcesów całej grupy.

90 lat tradycji i przyszłość

Grupa Azoty to nie tylko rynki rodzime, to eksport do 80 państw na świecie i budowanie silnych relacji biznesowych, sprzedaż technologii do innych krajów. W ramach CSR Grupa sponsoruje między innymi sporowców, można powiedzieć, że ma z czego, bo kwartał III 2017 dla Grupy Azoty był przełomowy.

Zakład Police do 2020 roku miały być zlikwidowany. Wojciech Wardacki powiedział, że dobór, a w zasadzie przywrócenie doświadczonych pracowników na stanowiska dały szybkie i wymierne efekty. Powiedział także, że wyższe ceny gazu miały wpływ na zwiększenie kosztów produkcji. Umowy na zakup gazu według zarządu są dobre, ale umowy nie wpływają na ceny surowców na świecie.

Puławy spory i potencjał rozwojowy

Grupa Azoty koncentruje swoje działania wokół produkcji tworzyw, nawozów oraz chemii. Największy podmiot w grupie zakłady w Puławach zanotował wzrost, ale mniejszy niż w analogicznym okresie w 2016 roku. Sytuacja w Puławach jest wciąż napięta, pracownicy grożą strajkiem, ale zarząd stara się tę sprawę rozwiązać, wydał w tym celu już odpowiednie oświadczenie.

Równomierne inwestycje mają dawać Grupie równy rozwój, ale 2017 rok to rok Puław jak mówił prezes, tam będą w związku z tym największe efekty inwestycji. „Grupa Azoty z troską pochyla się nas Grupą Azoty Puławy” – podkreślił Wardacki. Poszerzanie rynku dzięki nowym instalacjom będzie przekładać się na zasilanie rynku już niebawem – zaznaczył także.

Sytuacja finansowa spółki określana jest jako stabilna, z wolnymi limitami finansowania wysokości 431 mln. Daje możliwość walki na rynku z konkurencją.

Puławy w zestawieniu prezentowanym przez władze spółki to zakład, w którym widać generowanie największych kosztów, to koszt gazu. Zakład jest wrażliwy na zmiany cen surowca więc przekłada się to na wyższe koszty produkcji. Biznes nawozowy zaniżył wyniki o 78 mln narastająco w stosunku do zeszłego roku.

Badania, rozwój i innowacje

Prezes mówił o tym, że Grupa musi nadgonić zaległości. „Następuje zmiana pokoleniowa. Ogromne ilości osób odchodzą, w to miejsce musimy wyszkolić nowych pracowników. (…) Ten proces realizujmy. Duży nacisk kładziemy na badania, rozwój i innowacje – nie robimy tego bo to jest modne. Ma to przynieść zyski” – powiedział w trakcie konferencji prezes Wojciech Wardacki.

Grupa Azoty nawiązała współpracę z Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych i Instytutem Podstawowych Problemów Techniki PAN. Umowa została podpisana w listopadzie 2017 i ma być gwarantem zapewniania zaplecza do prowadzenia badań i poszukiwania innowacji. „Rozwój innowacyjności jest kluczem rozwoju polskiego przemysłu chemicznego, staramy się budować kulturę innowacyjności w Grupie kapitałowej Azoty” – powiedział Grzegorz Kądzielawski wiceprezes Grupy Azoty.

Od kilku miesięcy powstaje centrum badawcze w Tarnowie. „Cały ekosystem z otoczniem naukowym i gospodarczym powstającym wokół ma stać się pomostem między gospodarką a otoczeniem zewnętrznym. Nie byłoby rozwoju innowacji w naszej grupie gdyby nie nasi pracownicy. Mamy system wspierania innowacji” – mówił przedstawiciel Grupy. Celem współpracy między IPPT PAN, KPKPB z Grupą Azoty mają być nowe usługi i produkty, które powstaną dzięki współdziałaniu.