Tyski biogaz dla aquaparku

3 stycznia 2017, 08:45 Alert
park-wodny-tychy
fot. Park Wodny Tychy

Wiosną zapowiadano budowę rurociągu, który miałby połączyć lokalną oczyszczalnię ścieków z tyskim aquaparkiem. Właśnie oddano 6 km rurociągu.

„Budowa sześciokilometrowego rurociągu, który połączył Wodny Park Tychy z tyską oczyszczalnią, trwała osiem miesięcy. Teraz pozostają już tylko odbiory końcowe i za kilka tygodni do naszego parku wodnego popłynie ekologiczny biogaz. Będzie to pierwszy tego typu obiekt zasilany tego rodzaju ekologicznym źródłem energii” powiedział Zbigniew Gieleciak z Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach.

Instalacja ta ma być pierwszą tego typu w Polsce, dając 100% energii z biogazu. Taka zmian wpłynie na obniżenie kosztów utrzymania obiektu. Tyska oczyszczalnia to unikatowy pod względem technologii obiekt. Jako jedna z pierwszych w Polsce i na świcie wykorzystuje możliwości energetyczne biogazu w technologii 3L Leak Control. Przesył biogazu jest stale monitorowany i pozwala natychmiast reagować na awarie.

Warta prawie 90 milionów złotych tyska inwestycja w ma zostać oddana do użytku na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2017 roku. Park Wodny Tychy zlokalizowany tuż przy granicy Puszczy Pszczyńskiej. Rocznie ma go odwiedzać około 300.000 osób.