Energetyka w UE emituje coraz mniej CO2, głównie dzięki mniejszej roli węgla

7 lutego 2020, 16:15 Alert

W 2019 roku sektor energetyka w UE emitowała o 12 procent mniej CO2 niż w poprzednim roku. Jednocześnie udział odnawialnych źródeł energii w wytwarzaniu energii elektrycznej wzrósł w całej UE do 35 procent, co stanowi nowy rekord – wynika z badania aktualnych danych dotyczących energii elektrycznej przeprowadzonych przez Agora Energiewende i think-tank klimatyczny Sandbag.

Emisje gazów cieplarnianych z elektrowni w UE spadły bardziej gwałtownie w 2019 roku niż w jakimkolwiek roku od co najmniej 1990 roku. W sumie emisje spadły o 120 milionów ton, co stanowi spadek o 12 procent w stosunku do poziomu z poprzedniego roku. Przyczyną tego spadku był spadek wytwarzania w elektrowniach opalanych węglem kamiennym i brunatnym, które zmniejszyły się o 24 procent w całej UE. W dużej mierze spadek ten spowodowany był wzrostem ceny emisji CO2 do około 25 euro za tonę, co spowodowało, że wysokoemisyjna energetyka węglowa była droższa niż energia elektryczna z gazu ziemnego, jądrowa i odnawialna.

Udział zielonej energii w wytwarzaniu energii elektrycznej wzrósł w całej UE do 34,6 procent, o 1,8 punktu procentowego wyższego niż w 2018 roku. Po raz pierwszy elektrownie wiatrowe i słoneczne w ten sposób wytworzyły więcej energii elektrycznej niż elektrownie węglowe.

Wszystkie kraje UE z elektrowniami węglowymi odnotowały spadek udziału energii elektrycznej z węgla. Całkowity wolumen spadł o 24 procent, czyli około 150 terawatogodzin.

Agora Energiewende/Michał Perzyński

Spięcie BiznesAlert.pl. Zmierz węgla w Europie rzuca cień na Śląsk