UE liczy na szybkie porozumienie w kwestii dostaw gazu na Ukrainę

17 czerwca 2015, 10:30 Alert
Komisja Europejska

(Prime/RIA Novosti/Piotr Stępiński)

Zdaniem szefa departamentu ds. Europy oraz Azji Środkowej Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Gunnara Wieganda Unia Europejska ma nadzieję, że w czerwcu zostanie podpisany protokół z Rosją oraz Ukrainą w sprawie dostaw gazu do momentu rozstrzygnięcia sprawy przed Sztokholmskim Trybunałem Arbitrażowym.

– Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli podpisać z ministrami energetyki Ukrainy oraz Rosji trójstronny protokół energetyczny, który będzie obowiązywał do momentu ogłoszenia decyzji przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie. Mamy nadzieję, że podpisanie umowy nastąpi w czerwcu – powiedział Wiegand podczas swojego wystąpienia w Parlamencie Europejskim.

Jak informowała wczoraj agencja RIA Novosti powołując się na źródła w Komisji Europejskiej, że data rozpoczęcia rozmów trójstronnych nie została jeszcze ustalona aczkolwiek Komisja ma nadzieje na zorganizowanie spotkania na szczeblu politycznym i osiągnąć porozumienie w sprawie dostaw gazu ziemnego na Ukrainę w najbliższym okresie grzewczym.

W swojej wczorajszej wypowiedzi rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak, że na chwile obecną istnieje możliwość przeprowadzenia rozmów gazowych między 26 a 29 czerwca.