Układ Polska-Ukraina-USA o LNG na wizycie Dudy w Stanach? Tajemnicza spółka ma plan

24 czerwca 2020, 06:00 Alert

Przedstawiciel Louisiana Natural Gas Exports zdradza, że za memorandum o dostawach do 5,5 mld m sześc. LNG na Ukrainę może pójść inwestycja w Gazociąg Polska-Ukraina w celu ich umożliwienia. Nie wiadomo czy ten temat padnie podczas spotkania prezydenta RP z jego amerykańskim odpowiednikiem 24 czerwca.

88. dostawa LNG do terminalu w Świnoujściu. Fot. Polskie LNG
88. dostawa LNG do terminalu w Świnoujściu. Fot. Polskie LNG

Prezes LNGE Ben Blanchet udzielił 15 czerwca wywiadu ukraińskiej Liga.Biznes, w którym zdradził, że jego firma zainteresowała się dostawami gazu skroplonego na Ukrainę po memorandum Polska-Ukraina-USA o współpracy gazowej w regionie z września 2019 roku. Zapewnił, że chce działać za wsparciem rządu amerykańskiego. LNGE zamierza podpisać memorandum z rządem ukraińskim o woli rozpoczęcia dostaw do 5,5 mld m sześc. gazu rocznie.

– Memorandum to porozumienie ramowe opisujące podstawy do dalszych negocjacji. Nie jest to jeszcze bezpośrednie zobowiązanie – przyznaje Blanchet. – Następnie musimy przeprowadzić prace techniczne i omówić wszystkie szczegóły. Rozmawiamy obecnie o możliwości dostarczenia gazu na Ukrainę przez okres dwudziestu lat przez terminal LNG w Polsce. Aby to zrobić, chcemy zainwestować około 300 mln dolarów w budowę połączenia gazowego na granicy Polski i Ukrainy. To szacunkowa liczba, będziemy wiedzieć lepiej po rozpoczęciu budowy. Wolumen dostaw to około 5,5 mld m sześc. gazu rocznie. Cena gazu zostanie wynegocjowana i będzie mogła zostać zweryfikowana przez Ukrainę w drodze audytu.

Według Blancheta wykorzystanie istniejącego rewersu wirtualnego nie wystarczy do uruchomienia dostaw tej skali. – Jeśli Rosja przestanie używać systemu przesyłowego na Ukrainie, wirtualny rewers nie będzie możliwy. Cały gaz będzie musiał docierać z krajów trzecich na Ukrainę przez połączenia fizyczne – powiedział. Zdradził, że LNGE może wziąć na siebie koszt infrastruktury na Ukrainie, ale będzie potrzebował wsparcia w negocjacjach o inwestycjach w Polsce. – Jak tylko. podpiszemy memorandum o współpracy z Ukrainą, rozpoczniemy natychmiast negocjacje z Polską. Chcemy zainwestować w rozwój możliwości regazyfikacyjnych i małym odcinku inwestycji w Polsce. Zobowiązujemy się jako uczestnik projektu do budowy niezbędnej infrastruktury w Polsce i zapewnienia jej finansowania – dodał.

– Nie ustaliliśmy jeszcze ceny. To będzie przedmiot dyskusji. Sugerujemy powiązanie jej z wartościami w Henry Hub w Luizjanie. To najbardziej przejrzysty i płynny rynek gazu w USA – dodał Blanchet. Jego zdaniem LNG z USA będzie mogło konkurować ceną z innymi ofertami w Europie, szczególnie po przewidywaniem wzroście cen na giełdzie TTF w Europie po 2023 roku.

Blanchet ocenił, że memorandum z Ukrainą może zostać podpisana do końca 2020 roku lub „nieco wcześniej” w zależności od postawy Kijowa.

24 czerwca odbędzie się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA podczas której ma rozmawiać ze swym amerykańskim odpowiednikiem Donaldem Trumpem o współpracy energetycznej. Nie wiadomo, czy przywódcy odniosą się do dalszych planów względem układu Polska-Ukraina-USA o dostawach LNG przez Świnoujście.

Liga.Biznes/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Jeden list umowy nie czyni, ale układ Polska-Ukraina-USA o LNG się rozwija (ANALIZA)