Układ USA-Chiny może uwzględnić zakup LNG za 18 mld dolarów

4 marca 2019, 07:15 Alert
Cheniere Sabine Pass LNG
Terminal Sabine Pass LNG, fot. flickr.com/royluck (CC BY 2.0)

Wall Street Journal donosi, że rozmowy o układzie handlowym USA-Chiny są bliskie rozstrzygnięcia i mogą zakończyć się porozumieniem uwzględniającym dostawy LNG o wartości 18 mld dolarów.

Gazeta ustaliła, że Chiny zamierzają obniżyć taryfy i inne ograniczenia narzucone firmom amerykańskim z sektora rolniczego, chemicznego i motoryzacyjnego, a w zamian USA mogą znieść większość lub wszystkie taryfy nałożone na produkty z Państwa Środka.

Rozmowy nie zakończyły się jeszcze porozumieniem, ale ma do niego dojść w okolicach 27 marca, kiedy mogłoby dojść do szczytu z udziałem prezydentów obu krajów, na którym zostałyby podpisane dokumenty w tej sprawie.

Jedno z ustępstw Chin ma polegać na zniesieniu taryf na samochody z USA oraz dopuszczenie na rynek chiński marek samochodowych z udziałem kapitału zagranicznego. Kolejnym miałby być zakup LNG od Cheniere Energy o wartości 18 mld dolarów.

Dostawy miałyby ruszyć w 2023 roku. Chińskie banki mogłyby dać zabezpieczenie finansowe kolejnym inwestycjom w moce eksportowe wartym 3 mld dolarów. WSJ podkreśla jednak, że porozumienie w tej sprawie nie jest jeszcze ostateczne.

Chiny nałożyły cło w wysokości 15 procent na LNG z USA w ramach sporu handlowego. Układ z Cheniere byłby sygnałem o gotowości do zwiększenia dostaw z tego kierunku.

Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik