Ukraina ostrzelała rosyjskie platformy wiertnicze na Morzu Czarnym

20 czerwca 2022, 15:00 Alert

Ukraińskie wojska ostrzelaly rakietami rosyjskie platformy należące do koncernu Czornomornieftegazu. Przed 2014 rokiem i aneksją Krymu było to ukraińskie przedsiębiorstwo wydobywające ropę i gaz z dna Morza Czarnego i Morza Azowskiego. Rosjanie potwierdzili atak. 

Platforma wiertnicza krym
Platforma Wiertnicza Twaryda fot. PSGU

Ukraińcy atakują platformy wiertnicze

Informacje o ataku ukraińskim potwierdził gubernator okupowanego Krymu Siergiej Aksjonow: – Dziś rano wróg zaatakował platformy wiertnicze Czarnomornieftiegazu. Utrzymuję kontakt z kolegami z MON i FSB, pracujemy nad ratowaniem ludzi. Uratowano pięć osób, trzy zostały ranne. Akcja trwa – napisał Aksjonow na kanale telegram.

Dodał on, że podczas ukraińskiego strajku na platformach wiertniczych przebywało 109 osób, 21 zostało już ewakuowanych. Platformy są zlokalizowane na polu gazowych znajdującym się 71 km na wschód od Odesy. Prace na nich zostały wstrzymane.

Państwowe przedsiębiorstwo Czernomornieftiegaz eksploatuje złoża węglowodorów na szelfie Morza Czarnego i na wodach Morza Azowskiego, a także w lądowej części Półwyspu Krymskiego. Zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego, zapewnia produkcję, transport i magazynowanie produktów gazu ziemnego i ropy naftowej.

Kommiersant/Interfax/TASS/Mariusz Marszałkowski