Ukraina chce przez Polskę uzyskać dostęp do europejskiego rynku gazu

5 sierpnia 2015, 06:14 Alert

(Prime/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

fot. Gaz-System

Poprzez budowę interkonektora gazowego z Polską Ukraina może przyłączyć swój system przesyłu gazu ziemnego (GTS) do europejskiego Korytarza Północ-Południe.

W listopadzie 2014 roku Kijów zaproponował Słowacji przy udziale Polski oraz Węgier stworzenie hubu gazowego na granicy z Unią Europejską z systemem interkonektorów z możliwością magazynowania ponad 30 mld m3 surowca z perspektywą zwiększenia wielkości wolumenu do 50-55 mld m3.

– Tą perspektywę można zrealizować poprzez przyłączenie gazociągu Polska-Ukraina do projektu europejskiego Korytarza Północ-Południe – cytuje słowa Ihora Prokopiwa, dyrektora Ukrtransgazu, służba prasowa tej ukraińskiej spółki.

Jego zdaniem budowa wspomnianego interkonektora, dzięki przyłączeniu do Korytarza Północ-Południe otworzy Ukrainie dostęp do europejskiego rynku gazowego przez system interkonektorów (Polska-Niemcy, Polska-Słowacja, Polska-Czechy, Polska-Litwa oraz pozostałe) a także do terminala LNG w Świnoujściu.

17 grudnia 2014 roku Uktransgaz oraz Gaz-System SA, podpisały umowę w sprawie współpracy dotyczącej przygotowania studium wykonywalności projektu konsolidacji polskiego oraz ukraińskiego systemu gazowego. Dokument przewidywał nie tylko integrację systemów gazowych obu państw w celu zwiększenia wielkości importowanego gazu na Ukrainę z Europy przez Polskę a także zabezpieczenia dostaw europejskiego surowca dla ukraińskich magazynów oraz jego dalszych dostaw dla konsumentów w Unii Europejskiej.

Na terytorium Ukrainy głównym wariantem jest poszerzenie budowy interkonektora gazowego Drozdowicze-Blicze-Wolica o długości 110 km i przepustowości 8 mld m3 rocznie w kierunku Ukraina-Polska. Szacowany koszt budowy wspomnianej magistrali wynosi 245 mln dolarów.

W kwietniu Gaz-System podpisał umowę z Ukrtransgazem o współpracy w ramach planowanej już wcześniej modernizacji połączenia gazowego w Drozdowiczach i budowy gazociągu Hermanowice-Strachocina, który umożliwi zwiększenie dostępnych dla Ukraińców mocy przesyłowych na rewersie. Jest to element realizacji projektu Korytarza Północ-Południe. Projekt ma dofinansowanie Unii Europejskiej.

Ukraińcy starają się o podobne środki dla swojego odcinka połączenia. Więcej o Gazociągu Polska-Ukraina w analizie BiznesAlert.pl.