Ukraina dywersyfikuje dostawy węgla. Do końca roku otrzyma 700 tys. ton surowca z USA

1 sierpnia 2017, 07:15 Alert
górnictwo kopalnia
fot. Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.

Jeden z czołowych producentów energii na Ukrainie, kontrolowane przez państwo Centrenergo, podpisał z amerykańską spółką Xcoal Energy & Resources umowę na dostawę 700 tys. ton węgla energetycznego do końca roku – poinformował prezes ukraińskiego koncernu Oleg Kozenko.

– Doszło do historycznego wydarzenia. Chcę zaprezentować kontrakt podpisany między Centrenergo a Xcoal Energy & Resources – powiedział.

Według niego umowa została zawarta w ramach realizacji porozumienia między prezydentami Ukrainy oraz Stanów Zjednoczonych, które zostało osiągnięte podczas czerwcowej wizyty Petra Poroszenki w USA.

Wówczas USA miały wstępnie zagwarantować dostawy surowca na poziomie 300-350 tys. ton węgla miesięcznie, co w skali roku daje ok. 3,5-4 mln ton. Oleg Kozenko nie ujawnił wówczas żadnych szczegółów, twierdząc jedynie, że Stany oferują dobrą logistykę i cenę.

Zdaniem Kozenki pierwsze 85 tys. ton węgla powinno dotrzeć do portu Jużnyj (obwód odeski) na początku września. Pod koniec września ma tam trafić kolejne 125 tys. ton. Łącznie do końca roku nad Dniepr amerykańska spółka dostarczy 700 tys. ton surowca.

Zapytany o wartość węgla Kozenko stwierdził, że każda dostawa będzie miała inną cenę. Pierwsza ma kosztować 113 dolarów za tonę.

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia weterani walk w obszarze operacji antyterrorystycznej w Donbasie oraz deputowani do Rady Najwyższej zablokowali kolejowe dostawy węgla z okupowanego przez Rosję Donbasu. Doprowadziło to do wprowadzenia przez rząd stanu nadzwyczajnego w ukraińskiej energetyce, który został zniesiony w połowie lipca. Władze w Kijowie chcą zastąpić dostawy ze wschodu kraju węglem ze Stanów Zjednoczonych, Australii i RPA. Po rosyjskiej agresji w Donbasie 90 procent z ok. 150 kopalni znajduje się na terenach będących pod kontrolą sił rosyjskich.

TASS/Piotr Stępiński