Ukraina chce sprowadzać gaz z Azerbejdżanu

5 lutego 2020, 12:15 Alert
Gazociąg. Źródło- PXFuel

Prezydent Ukrainy Wolodymyr Zelenski po spotkaniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyip Erdoganem wyraził chęć sprowadzania gazu z Azerbejdżanu za pośrednictwem gazociągu TANAP.

Transport gazu kaspijskiego

– Kwestie dywersyfikacji źródeł surowców energetycznych są dla nas ważne. Omówiliśmy możliwość transportu gazu kaspijskiego przez gazociąg TANAP na Ukrainę – wskazał Zelenski na wspólnej konferencji prasowej.

W styczniu, w kuluarach forum ekonomicznego w Davos, prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew powiedział, że przesył gazu do Europy w ramach Południowego Korytarza Gazowego może się rozpocząć w 2020 roku.

Południowy Korytarz Gazowy jest projektem wspieranym przez Komisję Europejską, mającym na celu dywersyfikację dostaw gazu do Europy. Na PKG składa się gazociąg TANAP, biegnący z pola gazowego Shah Deniz II, przez Gruzję, Turcję aż do granicy z Grecją. Przepustowość gazociągu w pierwszym etapie ma dać możliwość tłoczenia do 16 mld m sześc. gazu rocznie, z czego 10 mld m sześc. ma być odbierane przez Turcję a pozostałe 6 mld m sześc. wysyłane do Europy. Tam za pomocą gazociągu TAP ma być transportowany przez Grecję, Albanię, przez Morze Adriatyckie, do Włoch. Gazociąg ten w przyszłości będzie mógł przesyłać gaz o wolumenie do 20 mld m sześc. rocznie.

OilCapital.ru/ Mariusz Marszałkowski

PSG z Grupy PGNiG uruchomiła dostawy gazu do siedmiu gmin w województwie świętokrzyskim