Komisja Europejska: Dostawy gazu przez Ukrainę są bezpieczne

26 stycznia 2018, 07:15 Alert

W wywiadzie dla RIA Novosti Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej powiedział, że zdaniem Komisji Europejskiej nie ma żadnego ryzyka dla tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę do krajów unijnych.

fot. Gazprom

KE jest gotowa podjąć się roli mediatora podczas przyszłych rozmów między Rosją a Ukrainą dotyczących kontynuacji tranzytu rosyjskiego gazu. W kuluarach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos miało odbyć się spotkanie prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki z ministrem energii Rosji Aleksandrem Nowakiem. W dniu poprzedzającym dwustronne rozmowy prezydent Poroszenko powiedział: „Badałem grunt, czy będzie możliwość przywrócenia dyskusji na temat przyszłości ukraińskiego tranzytu gazu po decyzji Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie. My, podobnie jak Unia Europejska i Komisja Europejska, bylibyśmy bardzo zadowoleni i gotowi spróbować zorganizować pertraktacje na eksperckim poziomie albo nawet na politycznym poziomie, tak abyśmy mogli znaleźć długoterminowe rozwiązanie tego problemu”.

Odpowiadając na pytanie, czy Ukrainie i Rosji zostanie zaproponowane wznowienie trójstronnego dialogu dotyczącego przyszłości tranzytu, Šefčovič poinformował media: „Jesteśmy gotowi odegrać rolę koordynatora, będziemy szczęśliwi, gdy po decyzji Sztokholmu będziemy mogli znaleźć sposób, aby kontynuować dyskusję dotyczącą tranzytu gazu przez Ukrainę”.

Gazprom planuje budowę dwóch nowych gazociągów morskich dostarczających surowiec do Europy – po dnie Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. W tym momencie otwartą kwestią pozostają negocjacje z Ukrainą dotyczące nowego kontraktu na tranzyt gazu, jaki będzie obowiązywał po 2019 roku. W lutym 2017 roku prezydent FR Władimir Putin zapowiedział utrzymanie przesyłu rosyjskiego błękitnego paliwa pod warunkiem, że będzie to ekonomicznie opłacalne.

Zima w zachodniej Europie jest chłodna i śnieżna. Rosja i Komisja Europejska rozmawiały o zwiększeniu dostaw gazu za pośrednictwem Nord Stream 1. Zdaniem Šefčoviča obecnie nie ma takiej konieczności: „W tej chwili – nie… Pomimo nieoczekiwanych zmian pogody, wciąż udaje nam się zaspokajać potrzeby Europy w zakresie gazu”.

Ria Novosti/Roma Bojanowicz

Jakóbik: Stańczak musi odejść. Nadchodzi zima w sektorze gazowym Ukrainy