Ukraina i inne kraje zamykają przestrzeń powietrzną dla rosyjskich lotów do Syrii

11 września 2015, 08:13 Alert

(Rząd Ukrainy/Los Angeles Times/Patrycja Rapacka)

Ukraina ogłosiła we czwartek 10 września, że zamyka swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich lotów wojskowych do Syrii, dołączając w ten sposób do blokady NATO. Moskwa zareagowała oskarżając Kijów o kapitulowanie wobec żądań USA i angażowanie się po ich stronie w konflikt w Syrii.

Bojownicy ISIS.

Wywiad USA posiada zdjęcia satelitarne pokazujące zwiększanie liczby rosyjskiego sprzętu i personelu wojskowego na zachodnim wybrzeżu Syrii, co zdaniem analityków wskazuje na przygotowania do walki we współpracy z siłami Baszara al-Assada.

W czwartek minister obrony Izraela powiedział na konferencji prasowej, że Rosja rozmieściła w Syrii doradców wojskowych i “aktywne jednostki bojowe” oraz uruchomiła bazę lotniczą w rodzinnej prowincji Assada Latakia.

Minister Ławrow oświadczył, że rosyjscy wojskowi są obecni w Syrii od wielu lat. Ich obecność jest związana z dostarczaniem broni dla armii syryjskiej co jest częścią walki z terroryzmem, w szczególności z ISIS oraz innymi ekstremistami. Według  niego celem lotów to Latakii oprócz kwestii wojskowych było także dostarczanie pomocy humanitarnej.

Latakia jest centrum alawickiej mniejszości, odłamu szyitów, do której należy rodzina Assada, rządząca w większości sunnickim państwem od blisko 40 lat.

Bułgaria zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów lecących do Syrii na życzenie USA. Rzecznik MSZ w Sofii powiedział, że ma wątpliwości, czy na pokładach samolotów znajdowała się wyłącznie pomoc humanitarna. Podobne żądanie Amerykanie skierowali także pod adresem Grecji.

Najprostsza droga z Rosji do Latakii i Tartus prowadzi nad Morzem Czarnym i Turcją, ale Ankara zmusiła do lądowania jeden z rosyjskich samolotów cywilnych, a jej inspektorzy stwierdzili, że na pokładzie znajdowało się wyposażenie przeciwlotnicze.

Rosja wspiera Assada w czasie trwania wojny domowej już piąty rok. Torpedowała wiele projektów rezolucji RB ONZ, które miały nakładać sankcje na Syrię za łamanie praw człowieka. Podobne stanowisko zajmują także Chiny. Jakkolwiek Rosja i Zachód mają odmienne zdanie na temat reżimu Assada, to łączy je wrogość wobec ISIS.

Rosyjski deputowany do dumy Leonid Słucki potępił Ukrainę za “wspieranie ISIS”.