Ukraina i USA podpisały kartę partnerstwa strategicznego. Jednym z celów jest przeciwdziałanie agresji rosyjskiej

12 listopada 2021, 07:15 Alert
Ukraina
Flaga Ukrainy. Fot. flickr.com

10 listopada 2021 roku sekretarz stanu USA Antony J. Blinken i minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba podpisali kartę o partnerstwie strategicznym. Postulaty dotyczą wspólnych działań na rzecz utrzymania demokracji, bezpieczeństwa terytorialnego i energetycznego oraz przeciwdziałania agresji ze strony Rosji.

Oba kraje potwierdziły partnerstwo strategiczne, które ma dotyczyć m.in. przeciwdziałania rosyjskiej agresji, utrzymania demokracji i skutecznej transformacji gospodarczej Ukrainy. – Jest ono oparte zarówno na naszych wspólnych wartościach, jak i wspólnych interesach, w tym zobowiązaniu do Europy pełnej, wolnej, demokratycznej i pokojowej. Strategiczne partnerstwo istniejące między naszymi dwoma narodami ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Ukrainy i Europy – czytamy w dokumencie.

Partnerstwo ma się opierać na poszanowaniu praw człowieka i praworządności oraz zaangażowaniu we wdrażanie przez Ukrainę głębokich i kompleksowych reform niezbędnych do integracji z instytucjami europejskimi i euroatlantyckimi

Stany Zjednoczone zamierzają wspierać wysiłki Ukrainy na rzecz przeciwdziałania agresji zbrojnej, zakłóceniom gospodarczym i energetycznym oraz złośliwej cyberaktywności Rosji

W dokumencie, sygnatariusze potwierdzili zobowiązania podjęte w strategicznym partnerstwie prezydentów Zełenskiego i Bidena, które zostało ogłoszone pierwszego września 2021 roku.

Karta, podpisana 10 listopada 2021 roku, zastępuje dokument o tej samej nazwie, sygnowany 19 grudnia 2008 roku w Waszyngtonie. Stany Zjednoczone i Ukraina zamierzają aktualizować tę kartę co dziesięć lat lub częściej, jeśli obie strony uznają, że konieczne są zmiany.

Departament Stanu USA/Jędrzej Stachura

USA ostrzegają przed groźbą nowego ataku Rosji na Ukrainę w dobie kryzysu energetycznego i granicznego