Ukraina chce być członkiem Inicjatywy Trójmorza i wspólnie rozwijać energetykę
– Ukraina powinna być członkiem Inicjatywy Trójmorza – powiedział Wołodymyr Zełenski podczas poniedziałkowego szczytu w Rydze. Prezydent Ukrainy zaproponował współpracę w energetyce i podkreślił, że jego kraj ma jedne z największych magazynów gazowych w regionie i rozległą sieć dostawczą.
– Powinniśmy być uczestnikiem Inicjatywy Trójmorza. Nie powinno być tak, że nasze państwo pozostało poza granicami tej inicjatywy. Znajdźmy format, w którym moglibyśmy do niej dołączyć – przekonywał prezydent Zełenski. Prezydent Ukrainy połączył się online z uczestnikami spotkania w stolicy Łotwy.
Ukraina opowiedziała się za wzmocnieniem współpracy z krajami Trójmorza. – Każda dziedzina, jaką możemy wspólnie zajmować się w ramach tej inicjatywy, tak naprawdę dotyczy bezpieczeństwa. Proszę spojrzeć na ukraińską sytuację obecnie: to właśnie kraje Trójmorza są naszym połączeniem z wolnym światem. Dostawy broni, paliwa, zielone korytarze dla eksportu ukraińskiej żywności, migracja ludzi to wszystko odbywa się na terytorium krajów należących do Trójmorza – powiedział Zełenski.
Prezydent Ukrainy zaproponował rozwój współpracy w dziedzinie energetyki. Podkreślił, że Ukraina ma jedne z największych magazynów gazowych w regionie i rozległą sieć dostawczą. Wykorzystując moce interkonektorów i terminale LNG możemy zaspokoić potrzeby wszystkich krajów Trójmorza – dodał Zełenski.
– Potencjał Ukrainy jest potrzebny Trójmorzu. Jesteśmy gotowi, chcemy tego – zapewnił Zełenski.
W poniedziałek w Rydze rozpoczął się szczyt Inicjatywy Trójmorza. Jak zapowiedział prezydent Andrzej Duda, głównymi tematami spotkania będą perspektywa zatrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz wkład państw Trójmorza w zapobieżenie kryzysowi żywnościowemu – podaje Polska Agencja Prasowa.
Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.
Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura