Ukraina liczy na LNG z Polski

15 grudnia 2015, 17:30 Alert
Arsenij Jaceniuk Andrzej Duda

(Wojciech Jakóbik)

– Uruchomienie terminala LNG w polskim mieście Świnoujście „w sposób oczywisty zwiększa energetyczną niezależność Polski. Może to też pomóc w tym samym zakresie Ukrainie” – powiedział premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk we wtorek 15 grudnia podczas spotkania z prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Jaceniuk pogratulował rychłego uruchomienia polskiego gazoportu i odbioru pierwszej, próbnej dostawy LNG z Kataru. Przypomniał w tym kontekście o projekcie budowy Gazociągu Polska-Litwa o planowanej przepustowości 8 mld m3 rocznie. – Dzięki obu projektom będziemy bardziej niezależni energetycznie – ocenił ukraiński polityk.

Przypomniał, że Polska i Ukraina mogą wejść we współpracę przy sprzedaży energii elektrycznej z Elektrowni Chmielnicki do polskich odbiorców, jeżeli zostanie wybudowane odpowiednie połączenie. Do tej pory Warszawa była sceptyczna.

Premier Jaceniuk przypomniał tez o pomocy finansowej z Polski na sumę 100 mln euro, która została przeznaczona na modernizację przejść granicznych, budowę dróg i „de facto uczynienie z Ukrainy europejskiego kraju”.