Ukraina liczy na surowce z Kazachstanu. Do ustalenia szlak dostaw

17 lipca 2015, 07:32 Alert
Gaz palnik

(RIA Novosti/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Jak poinformowała agencja RIA Novosti podczas posiedzenia ukraińsko-kazachskiej komisji do spraw współpracy gospodarczej w Kijowie pierwszy wicepremier Kazachstanu Bakhytzhan Sagintayev stwierdził, że Ukraina zaproponowała Kazachstanowi aby przez jego terytorium transportować ropę oraz gaz a odpowiednie ministerstwa są w trakcie opracowywania tej kwestii.

– Otrzymaliśmy od strony ukraińskiej propozycję dotyczącą dostaw ropy oraz tranzytu ropy oraz gazu poprzez ukraińskie systemy transportu ropy oraz gazu i te kwestie będą dodatkowo omawiane na podstawie odpowiednich wskazań naszych branżowych ministerstw – powiedział Sagintayev.

Wczoraj na swoim profilu na Twitterze dyrektor departamentu integracji europejskiej w ministerstwie energetyki oraz przemysłu węglowego Mykhailo Bno-Airiian napisał, że Kijów jest zainteresowany zakupem gazu w Kazachstanie oraz Turkmenistanu.

Bno

Bno1

Z kolei po wspomnianym posiedzeniu ukraiński minister energetyki oraz przemysłu węglowego Wołodymyr Demczyszyn, powiedział że rozmowy dotyczyły dostaw kazachskiej ropy oraz gazu na Ukrainę oraz o możliwym tranzycie przez tamtejsze terytorium surowców do innych konsumentów.

– Kwestia dotyczyła szeroko rozumianej ropy oraz gazu. Chodziło o potrzeby Ukrainy oraz o tranzyt ropy oraz gazu do Europy i Białorusi. Oznacza to, że ukraiński system przepompowywania ropy jest w stanie przepompować ropę zarówno na Białoruś jak i do Unii Europejskiej dlatego też co do zasady są oni zainteresowani naszymi możliwościami – powiedział Demczyszyn.

Wspomniane dostawy mogą być realizowane wyłącznie poprzez tranzyt przez rosyjskie terytorium. W ramach Wspólnoty Niepodległych Państw Ukraina spodziewa się na podpisanie umowy o swobodnym dostępie do transportu poprzez rurociągi co otwiera możliwości dla bezpośrednich dostaw kazachskiej ropy oraz gazu na Ukrainę jak i poprzez jej terytorium. Jednakże Kijów prowadzi politykę ukierunkowaną na integrację europejską czego dowodem jest podpisanie z Unią Europejskiej umowy o wolnym handlu oraz ogłoszenie zamiaru wystąpienia z WNP pomimo korzystania do chwili obecnej z ulg związanych z obowiązującej w jej ramach strefy wolnego handlu.

Ukraina odbierała kazachski gaz w czasach Związku Sowieckiego. Od tego czasu woluemn dostaw spadał, aż zmalał do zera w ostatnich latach. Według Kommiersanta Astana nie posiada obecnie nadwyżki surowca, który trafia głównie do Rosji w zamian za dostawy z Zachodniej Syberii do wschodniej części Kazachstanu. Skala zamiany to 1,5 do 2 mld m3 rocznie poprzez joint venture Gazpromu i KazMunaiGas – Kazrosgaz. Umowa w tej sprawie obowiązuje do 2038 roku. Rosja musiałaby zgodzić się na pośrednictwo w dostawach surowca z Kazachstanu na Ukrainę. Podobnie miałoby być w przypadku dostaw z Turkmenistanu.

Także dostawy ropy naftowej musiałyby się odbywa z pomocą Rosji. Najbardziej prawdopodobny szlak to według rozmówców Kommiersanta port w Noworosyjsku-Odessa. Gazeta ostrzega jednak, że w 2015 roku wydobycie ma sięgnąć co prawda 80,5 mln ton ropy ale eksport może spaść z 62,5 do 61 mln ton ze względu na wzrost konsumpcji krajowej.

Kazachstan zadeklarował już gotowość do słania nad Dniepr od 200 do 300 tysięcy ton węgla miesięcznie. O tej sprawie rozmawiali jeszcze przywódcy obu państw podczas wizyty Nursułtana Nazarbajewa w Kijowie w zeszłym roku. Obecnie Astanę ma odwiedzić delegacja ukraińsk, aby ustalić warunki sprzedaży.