Ukraina otrzyma pieniądze MFW oraz wsparcie Niemiec i Francji

15 września 2016, 07:15 Alert
Batalion Donbas

Jak podaje agencja TASS, ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Niemiec i Francji omówili możliwość wycofania sił zbrojnych na całej linii frontu w Donbasie. Berlin podkreślił znaczenie zgody Międzynarodowego Funduszu Walutowego na przekazanie kolejnej transzy pomocy finansowej Ukraińcom.

Ministrowie Paweł Klimkin, Frank Walter Steinmeier oraz Jean-Marc Ayrault mówili o potrzebie budowy zaufania w strefie zbrojnego konfliktu na wschodzie Ukrainy, gdzie działają siły rosyjskie. Ukraiński minister podkreślił znaczenie misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie dla wdrożenia zawieszenia broni ustalonego w ramach tzw. Porozumień mińskich. Ocenił, że skuteczność zależy od tego, czy OBWE obejmie kontrolą cały obszar Donbasu, a szczególnie granicę ukraińsko-rosyjską, która obecnie znajduje się poza kontrolą Kijowa.

Niemcy wyraziły poparcie dla przekazania Ukrainie kolejnej transzy pomocy finansowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Fundusz zgodził się przesłać Ukrainie trzecią część pomocy. Pozwala to na odbiór 1 mld dolarów pomocy makroekonomicznej z USA i 600 mln euro z Unii Europejskiej. Niemcy zgłosiły gotowość do realizacji wspólnych projektów z Ukrainą.

Francja poinformowała, że w przyszłym tygodniu dojdzie do podpisania o stworzeniu trzech stref w Donbasie. Zostaną im podporządkowane poszczególne rodzaje sił zbrojnych obecne w regionie.

Interfax/Kancelaria Prezydenta Ukrainy/Wojciech Jakóbik