Ukraina została członkiem Międzynarodowej Agencji Energii

19 lipca 2022, 14:45 Alert

Podczas konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie podpisany został dokument, na mocy którego Ukraina została państwem stowarzyszonym Międzynarodowej Agencji Energii. Głos zabrali minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, dyrektor MAE Fatih Birol, oraz minister energetyki Ukrainy German Gałuszenko.

Ukraina wstępuje do MAE. Fot. Michał Perzyński
Ukraina wstępuje do MAE. Fot. Michał Perzyński

Ukraina w MAE

– MAE to najważniejsza organizacja energetyczna na świecie. Rozumie potrzebę bezpieczeństwa energetycznego i potrzebę transformacji. To bliskie polskiemu podejściu, odnajdujemy się w tym bardzo dobrze. Dziękuję Agencji za wsparcie dla Ukrainy. Nie ma dziś innej organizacji, która miałaby tyle analiz i ekspertyz, są one wykorzystywane na co dzień również przez nas. Niedawno przywitaliśmy w MAE Litwę, mówiliśmy, że rodzeństwo powinno być razem. Tak jest i z Ukrainą, która jest na bardzo dobrej ścieżce, jeśli chodzi o transformację energetyczną. Ukraina zasługuje na miejsce w MAE, deklarujemy dalsze wsparcie na ścieżce partnerstwa z MAE – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

– Ukraina dołącza do naszej rodziny, to ważne wydarzenie. Dziękuję za stanowisko Polski, która od początku była zdeterminowana, by pomagać Ukrainie. Nie jest łatwo stać się członkiem Agencji, ale Ukraina cieszyła się jednoznacznym poparciem wszystkich państw członkowskich. Świat przeżywa teraz ogromny kryzys, Ukraińcy są najbardziej narażeni na jego skutki. Nasz świat nigdy przedtem nie doświadczył takiego kryzysu energetycznego. Jest on napędzany inwazją Rosji na Ukrainę. Nie możemy myśleć, że świat powróci na dawne tory, bezpieczeństwo energetyczne będzie kluczem w budowaniu nowego systemu. Widzimy jak Rosja odcina dostawy gazu do Europy, dostawy te mogą się zakończyć. Mamy plan dla Europy jak zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu, widzimy, że wiele państw go wykorzystuje. Potrzebujemy zwiększenia wydajności energetycznej i wykorzystania atomu. Ten kryzys może być punktem zwrotnym, jeśli kraje będą działać właściwie – powiedział szef MAE Fatih Birol.

– Solidarność dzisiaj to więcej niż słowo, razem możemy dać opór agresji rosyjskiej. Tylko zjednoczeni będziemy w stanie stawić czoło temu zagrożeniu. Z dumą podpisałem dokument stowarzyszeniowy z MAE. Cele Rosji nie dotyczą tylko energetyki, to tylko jedna z broni. Rozmawialiśmy o dostawach gazu, za które Rosja chce zapłaty w rublach. Kraje europejskie były na to gotowe, potem był problem z turbiną – Rosjanie będą starali się ograniczać dostawy gazu na wszystkie możliwe sposoby. Nadchodząca zima będzie trudna. Mamy pewność, że Rosjanie nie mogą nas pokonać. Dzięki wstąpieniu do MAE mamy dostęp do wszelkiej analityki, będziemy też w stanie opracowywać wspólne mechanizmy, by rozwiązywać problemy – powiedział minister energetyki Ukrainy German Gałuszenko.

Michał Perzyński

Naimski: Ta zima może być droga, koszty wojny będą duże