Zmiany w sektorze gazowym na Ukrainie niepokoją USA

25 marca 2019, 07:00 Alert
Siedziba Naftogazu. fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl
Siedziba Naftogazu. fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Ambasada USA na Ukrainie wyraziła zaniepokojenie decyzją rządu o zmianie statutu Naftogazu, która pozwala mu ręcznie sterować spółką.

BiznesAlert.pl informował, że Ukraińcy postanowili przywrócić rządowi możliwość wybierania członków zarządu. Według ambasady amerykańskiej jest to powód do niepokoju. – Uważnie przyglądamy się niespodziewanym zmianą statutu Naftogazu Ukrainy i jesteśmy zaniepokojeni potencjalnym konsekwencjami – oświadczyła ambasada na Twitterze.

Zmiany w statucie dotyczyły także pozycji członków zarządu, których kadencja ma ulegać automatycznemu zakończeniu wraz z końcem kontraktu, a także zmiany Naftogazu ze spółki publicznej na giełdową.

Naftogaz jest obecnie w toku reformy, która ma doprowadzić do rozdziału właścicielskiego zgodnego z przepisami Unii Europejskiej. Jest to wymóg utrzymania pomocy finansowej z Zachodu. Obecnie wydobywa gaz, zarządza jego przesyłem za pośrednictwem spółki-córki Ukrtransgaz i wyznacza taryfy przesyłowe. Po rozdziale będzie odpowiadał za sektor upstream, a spółka Magistralne Gazoprowody Ukrainy stanie się operatorem gazociągów, który będzie niezależnie wyznaczał taryfy przesyłowe. Proces ma zostać ukończony do początku nowego roku.

Interfax/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Ukraina może targować się z Polską do czasu