Ukraina nie chce współpracy atomowej z Rosją

30 kwietnia 2015, 08:59 Alert

(TASS/Ria Novosti/Patrycja Rapacka)

Elektrownia jądrowa Zaporoże. Fot. Wikimedia Commons.
Elektrownia jądrowa Zaporoże. Fot. Wikimedia Commons.

Ukraina jest gotowa zrezygnować ze wspólnego jądrowego projektu realizowanego z Federacja Rosyjską przy budowie fabryki paliwa jądrowego. O zamierzeniach państwa ukraińskiego poinformował minister energetyki i przemysłu węglowego, Wołodymyr Demczyszyn.

– Będziemy kwestionować to porozumienie, co na pewno znajdzie podstawy prawne  – powiedział ukraiński polityk. Wołodymyr Demczyszyn zauważył, że kontakt z Rosją „był po prostu słabo skonstruowany, istnieją spory, które dotyczą niewywiązywania się stron z obowiązków”.

– Projekt jest w rzeczywistości interesujący ale w jaki sposób można go realizować – nie ma jeszcze rozwiązania, rozmawiamy o tym z innymi potencjalnym graczami – powiedział ukraiński minister.

Jak czytamy w depeszy TASS, Rosatom wymaga od Kijowa realnych działań odnoszących się do realizacji wspólnego rosyjsko-ukraińskiego projektu budowy fabryki paliwa jądrowego na Ukrainie. O roszczeniach wobec Ukrainy poinformował oficjalny przedstawiciel Rosatomu, Sergiej Nowikow. Dodał, że nie będzie komentował doniesień z Ukrainy a państwo rosyjskie będzie reagowało na realne działania a nie na oświadczenia ukraińskich polityków.

Wcześniej oficjalny przedstawiciel Rosatomu na Ukrainie Alekander Merten poinformował dziennikarzy, że rosyjska spółka wymaga od ukraińskiej strony oficjalnego potwierdzenia odnośnie realizacji tego projektu. – Na dzień dzisiejszy projekt ze strony ukraińskich partnerów jest zamrożony, nie posiadamy żadnych oficjalnych informacji dotyczących kontynuacji udziału w projekcie czy tez wycofania się z niego, dlatego też wymagamy od Kijowa oficjalnej odpowiedzi – powiedział Merten.

Merten podkreślił, że projekt fabryki jest już gotowy. Rozpoczęto już pierwsze prace na wyznaczonym obszarze dla infrastruktury, natomiast firma w Nowosybirsku przygotowuje obecnie odpowiednie wyposażenie i urządzenia do produkcji.

Rosja i Ukraina w 2011 r. podpisały kontrakt jądrowy. Rosyjsko-ukraińska fabryka, w której produkowano by paliwo jądrowe, miała być konstruowana na terenie wioski Smolino w regionie kirowogradzkim. Ten projekt jest jednym z największych obszarów współpracy Rosja-Ukraina w sferze energetyki jądrowej.

Akcjonariuszami przedsięwzięcia jest paliwowy koncern TVEL (50 procent + 1 akcja), a ze strony ukraińskiej – państwowa spółka Energoatom (50 % – 1 akcja). Według porozumienia każda ze stron musiała przekazać na realizację projektu po 60 milinów dolarów, natomiast pozostałe środki w ramach projekt zdeponować w Sberbanku. Pierwszy pakiet uranu w ilości 400 ton miał być przerobiony już w obecnym 2015 roku.

Ukraina posiada obecnie 15 reaktorów jądrowych , których operatorem jest Energoatom. Znajdują się w czterech obwodach: (chmielnicki, rówieński, zaporski oraz w południowej Ukrainie). Wszystkie reaktory są rosyjskiego typu VVER. Zależny od Rosatomu, rosyjski producent TVEL, jest tradycyjnym dostawcą paliwa jądrowego na Ukrainie. Jednakże możliwa współpraca z amerykańsko-japońskim Westinghouse Electric Company, który intensywnie działa na rynku ukraińskim od 2003 r., może przyczynić się do kolejnego etapu uzyskiwanie niezależności Ukrainy od Rosji w sferze energetycznej.

Więcej informacji:

Rosatom upomina się o Ukrainę. Jego miejsce zajmuje Westinghouse

PE chce uderzyć w Rosatom. Mogherini chce resetu w relacjach z Rosją

Amerykanie chcą wypchnąć Rosjan z ukraińskiego sektora atomowego