Ukraina ma nowego operatora gazociągów i wsparcie Unii

14 listopada 2016, 07:15 Alert
Gaz rura
fot. Gaz-System

Ukraina będzie miała nowego operatora gazociągów przesyłowych i wsparcie Unii Europejskiej dla finansowania reform.

9 listopada Rada Ministrów na Ukrainie przyjęła rozporządzenie nr 801 w sprawie stworzenia państwowej spółki zarządzającej gazociągami ukraińskimi (GTS).

Na mocy rozporządzenia z państwowej spółki Naftogaz zostanie wydzielony podmiot odpowiedzialny za transport i magazynowanie gazu zgodnie z ustawą o rynku gazu z 1 lipca 2016 roku.

– Naftogaz przyjmuje z zadowoleniem decyzję rządu o stworzeniu nowego operatora GTS. Jest to w pełni zgodne z filozofią reformy rynku gazu na Ukrainie w zgodzie z europejskimi regulacjami – ocenia prezes Naftogazu Andrij Kobolew. – Będziemy gotowi do transferu aktywów na rzecz nowego podmiotu po decyzji arbitrażu w Sztokholmie wiosną przyszłego roku – dodał odnosząc się do trwającego postępowania arbitrażowego przeciwko Gazpromowi w sprawie nielegalnego zajęcia aktywów Naftogazu na Krymie.

Rząd przyjął także zmiany w planie restrukturyzacji Naftogazu, które pozwolą na wydzielenie nowego operatora.

Jednocześnie Unia Europejska zatwierdziła nowy projekt wsparcia technicznego dla ukraińskiego ministerstwa energetyki i przemysłu węglowego w ramach reformy sektora energetycznego. W ramach projektu Unia ma wspierać inwestycje w ukraiński sektor wymagający modernizacji w celu ustabilizowania dostaw gazu przez Ukrainę.

Naftogaz/UNIAN/Wojciech Jakóbik

Engie inwestuje w magazyny gazu na Ukrainie