Ukraina zwiększa atrakcyjność ropociągu Odessa-Brody

20 lipca 2016, 06:15 Alert

(Trend/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Fot. Commons.wikimedia.org

Jak informuje agencja Trend powołując się na ukraińskie media, tamtejsze ministerstwo infrastruktury zatwierdziło 75-procentową zniżkę w opłatach za wpłynięcie do portu Jużnyj dla tankowców, które przewożą ropę na potrzeby jej dalszego tranzytu, w tym poprzez ropociąg Odessa-Brody. Decyzja ma zwiększyć atrakcyjność wspomnianej infrastruktury.

– Komisja ds. taryf ministerstwa infrastruktury wyszła naprzeciw wnioskowi operatora ukraińskiego systemu przesyłu ropy Uktransnafty w sprawie określenia atrakcyjnych ekonomicznie taryf portowych dla statków wpływających do portu Jużnyj i ustanowiła 75-procentową zniżkę dla tankowców, które przewożą surowiec na potrzeby tranzytu – poinformował zastępca dyrektora generalnego Uktransnafty Andrej Pasisznik.

Ropociąg Odessa-Brody ma na celu dywersyfikację dostaw ropy do ukraińskich rafinerii oraz rozbudowę możliwości tranzytowych Kijowa. Budowa magistrali zakończyła się w 2002 roku. Rurociąg ma średnicę 1020 mm i liczy 674 km długości. Jego przepustowość wynosi 9-14 mln ton. Na początku lipca w rozmowie z agencją Trend dyrektor generalny Międzynarodowego Konsorcjum Rurociągowego Sarmatia Serhiy Skrypka poinformował, że do końca tego roku ma zostać wykonana aktualizacja studium wykonalności projektu budowy ropociągu Brody-Płock. Obecny rząd w Warszawie podnosił w kampanii wyborczej postulat powrotu do projektu Odessa-Brody-Gdańsk.

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew powiedział 14 lipca, że wraz z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką polecił wznowienie projektu rurociągu Odessa-Brody. Jak dodał, stworzy to możliwości transportu surowca w obszarze mórz Kaspijskiego, Czarnego i Bałtyku.

– Z wielkim zadowoleniem i nadzieją przyjęliśmy wspólną wypowiedź Prezydenta Republiki Azerbejdżan Ilhama Alijewa i Prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w sprawie wznowienia projektu Euro-Azjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej – komentował Serhiy Skrypka na BiznesAlert.pl. – Dla spółki, kora odpowiada za realizacje tej inwestycji, bez wątpienia jest to bardzo dobry sygnał. Teraz spodziewamy się konkretnych działań ze strony Azerbejdżanu i Ukrainy, które na pewno pozwolą przyspieszyć prace przygotowawcze związane z projektem.Ale niemniej oczekujemy, że do głosu Prezydentów Azerbejdżanu i Ukrainy dołączą się głosy poparcia Prezydentów Polski, Gruzji i Litwy.