Ukraina podwyższy ceny energii dla okupowanego Krymu

1 kwietnia 2015, 10:44 Alert

(Unian/Piotr Stępiński)

Linie wysokiego napięcia. Fot. Wikimedia Commons
Linie wysokiego napięcia. Fot. Wikimedia Commons

Jak informuje agencja Unian Ukraina planuje podnieść ceny energii elektrycznej dla anektowanego przez Rosję Krymu o 13% – do 3,4 rubli za kWh, powiedział dziennikarzom na wczorajszej konferencji minister energii i przemysłu węglowego Władimir Demczyszyn.

,,Jest porozumienie na mocy, którego będzie możliwość podniesienia cen dostaw energii elektrycznej na Krymie. Istnieje umowa handlowa, ale prawnie nie została jeszcze doprecyzowana „- powiedział Demczyszyn.

Według Demczyszyna Krym obecnie kupuje energię elektryczną w cenie 3 rubli za kWh, jednakże z powodu dewaluacji hrywny koniecznym jest jej zwiększenie.

,,Planujemy podnieść cenę 1 kWh energii do 3,40 rubli, czyli o 40 kopiejek” – powiedział ukraiński minister.

Jak informowała wcześniej agencja UNIAN, 30 grudnia 2014 Ukraina i Federacja Rosyjska podpisały dwie umowy na dostawy energii elektrycznej.

Według danych rosyjskiego ministerstwa energetyki porozumienie między Inter RAO i Ukrinterenergo dotyczy eksportu energii elektrycznej z Rosji do scalonego systemu zasilania Ukrainy. Roczna umowa, która weszła w życie z dniem 30 grudnia 2014 roku przewiduje harmonogram równomiernych dostaw w wielkości do 1500 MW. Jednocześnie w celu pewnych i nieprzerwanego dostaw energii na Krym podpisano drugą umowę pomiędzy spółką zależną Inter RAO – Centrum Rozliczeń oraz „Ukrinterenergo”.