Klimkin: Nord Stream 2 to pętla gazowa dla Europy

3 grudnia 2018, 07:45 Energetyka

Nord Stream 2 to pętla gazowa dla Europy, a gaz rosyjski jest dla Europy gazem paraliżującym, jak Nowiczok – powiedział szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin.

fot. Gazprom

Minister nawiązał do gazu bojowego, który był wykorzystany do próby otrucia b. rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córki Julii w Wielkiej Brytanii.

Klimkin, który w sobotę spotkał się w Kijowie z polskim ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, podkreślił na wspólnej konferencji prasowej ministrów, że Polska i Ukraina mają “wspólne stanowisko wobec rosyjskich manipulacji, w szczególności manipulacji niektórymi politykami zachodnimi mającymi na celu uzyskanie wsparcia dla projektu Nord Stream 2”.

“Nord Stream 2 to jest pętla gazowa dla Europy, a gaz rosyjski dla Europy ma charakter gazu paraliżującego, podobnie jak Nowiczok” – dodał szef ukraińskiej dyplomacji.

Jak ocenił, konieczne jest dążenie do niezależności energetycznej, zwiększanie wydobycia własnego gazu. “A w sytuacji, kiedy nie będzie nam wystarczać tego gazu, powinniśmy go uzyskiwać za pośrednictwem państw cywilizowanych, chociażby takich, jak Polska” – przekonywał Klimkin.

Szef ukraińskiej dyplomacji podkreślał też, że wysiłki Ukrainy są kierowane na “wzmocnienie fali nacisku międzynarodowego na Rosję”, który spowoduje zwolnienie zatrzymanych na Morzu Azowskim ukraińskich żołnierzy oraz zwrot przechwyconych okrętów.

Polska Agencja Prasowa

Rosja buduje blokadę energetyczną wokół Ukrainy (RELACJA)