Pierwsza dostawa amerykańskiej ropy dotarła na Ukrainę

9 lipca 2019, 13:00 Alert

Pierwsza dostawa amerykańskiej ropy dotarła do portu w Odessie. 75 tysięcy ton ropy gatunku Bakken zostało zakupione przez PJSC Ukrtatnafta i będzie przetwarzane w rafinerii w Kremenczuku.

Ropę dostarczył tankowiec Wisdom Venture, pływający pod banderą Hongkongu. Kolejny tankowiec z ropą Bakken ma przybyć do Odessy w sierpniu tego roku.

Rosyjski senator Franz Klintsevich wypowiedział się sceptycznie w sieciach społecznościowych po pierwszej dostawie amerykańskiej ropy na Ukrainę.

W kwietniu tego roku rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew ogłosił, że Moskwa nakłada zakaz eksportu ropy naftowej i produktów naftowych na Ukrainę. Środki te były odpowiedzią na ograniczenia handlu z Rosją narzucone przez Kijów.

Podczas kampanii wyborczej na Ukrainie obecny prezydent Wołodymyr Zelenski powiedział, że Ukraina będzie szukać alternatywnych możliwości dostaw produktów naftowych do kraju. – Myślę, że będziemy szukać alternatywnych dostaw ropy. Może spróbujemy współpracować z krajami zachodnimi – powiedział Zelensky.

– 40 procent naszego rynku to produkty naftowe z Rosji. Konieczne jest znalezienie alternatywy, jak zorganizowanie dostaw z Polski i państw bałtyckich – dodał ukraiński ekspert ds. Energii Andrij Gerus. Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman mówił też wcześniej, że Kijów ma zamiar uniezależniać się od dostaw energii z Rosji. również o zamiarze Kijowa, by zmniejszyć zależność od rosyjskich dostaw energii.

UAWire/Michał Perzyński