EnergetykaRopa

Ukraina chce obniżenia pułapu cenowego dla rosyjskiej ropy do 30 dolarów za baryłkę

Fot. Zef Art/stock.adobe.com

Ukraina chce, aby grupa G7 i UE obniżyły maksymalną cenę, po której Rosja może sprzedawać ropę eksportowaną drogą morską, do 30 dolarów za baryłkę – poinformował we wtorek w Brukseli ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha. Obecnie pułap cenowy wynosi 60 dolarów za baryłkę.

Sybiha wziął udział w spotkaniu w Brukseli z szefami MSZ unijnej „27”.

Pułap cenowy na eksport rosyjskiej ropy to mechanizm wprowadzony przez państwa G7 i Unię Europejską w grudniu 2022 roku w celu ograniczenia dochodów Rosji z eksportu tego surowca bez wywoływania globalnego kryzysu energetycznego. Pułap ten dotyczy transportu rosyjskiej ropy morzem.

Rosja omija jednak te sankcje, transportując surowiec tankowcami pływającymi pod banderami innych państw, np. afrykańskich, i sprzedając go po cenie powyżej pułapu. Te statki określane są jako „flota cieni”, a Zachód sukcesywnie obejmuje je sankcjami.

UE i Wielka Brytania ogłosiły we wtorek nowe sankcje wobec Rosji, które mają objąć kolejne statki „floty cieni”.

Londyn i Bruksela oświadczyły, że będą również pracować nad obniżeniem pułapu cenowego dla rosyjskiej ropy. Ma to związek ze spadkiem cen surowca na globalnym rynku. Reuters podał, powołując się na źródła, że UE zaproponuje pułap cenowy w wysokości 50 dolarów za baryłkę.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że we wtorek rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i wyraził wobec niej wdzięczność za najnowsze sankcje.

PAP / Biznes Alert


Powiązane artykuły

Ceny energii będą mrożone do końca roku

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów podjęto decyzje o kontynuowaniu mrożenia cen energii dla gospodarstw domowych do końca roku. Paulina Hennig-Kloska,...

Ekspert: UE musi dopłacać do energii przez dekadę, by OZE były opłacalne

Jeżeli Europa ma zachować konkurencyjność, to będzie musiała subsydiować ceny energii elektrycznej dla przedsiębiorstw energochłonnych i może to potrwać najbliższe...

Polska, bez tańszych magazynów energii, nie zerwie z węglem i gazem

Koszt magazynowania energii musiałby obniżyć się co najmniej czterokrotnie, aby możliwe stało się wycofanie konwencjonalnych elektrowni jako dyspozycyjnych źródeł energii...

Udostępnij:

Facebook X X X