Ukraiński parlament wzywa UE do blokady Nord Stream 2

5 lipca 2018, 13:30 Alert
Ceremonia otwarcia połączenia gazowego Nord Stream
Uruchomienie Nord Stream. Źródło: Gazprom

Rada Najwyższa Ukrainy wezwała Unię Europejską do podjęcia działań, które zapobiegną budowie kontrowersyjnego gazociągu. Za przyjęciem uchwały głosowało 233 deputowanych.

– Oczekujemy od Unii Europejskiej, że potwierdzi ona strategiczną rolę Ukrainy jako partnera dla dostaw gazu, co ma kluczowe znaczenie dla obu stron. Spodziewamy się także podjęcia środków zapobiegających budowie gazociągu Nord Stream 2, który zagraża bezpieczeństwu Ukrainy i całej Europy – czytamy w przyjętym dokumencie.

Jednocześnie, Rada Najwyższa Ukrainy z zadowoleniem przyjęła decyzję instytucji Unii Europejskiej o udzieleniu Ukrainie dodatkowych funduszy, poprzez przyjęcie programu pomocowego w wysokości 1 mld euro. Mają one być przeznaczone m.in. na realizację reform.

Przypomnijmy, że w kwietniu Rada Najwyższa wezwała parlamenty innych państw, rządy oraz światowy biznes do nieangażowania się w przygotowanie, finansowanie bądź lobbowanie na rzecz budowę gazociągu Nord Stream 2.

Nord Stream 2

Pierwszy gazociąg z Rosji do Niemiec – Nord Stream – został oddany do eksploatacji w 2012 roku. Jego przepustowość wynosi 55 mld m sześc. rocznie. Przez Nord Stream 2 będzie mogła płynąć taka sama ilość gazu. Planowany gazociąg może zagrozić rozwojowi rynku w regionie i potencjalnej konkurencji w postaci dostaw z nowych, nierosyjskich źródeł. Ponadto, uruchomienie forsowanego przez Rosjan Nord Stream 2 pozbawiłoby Ukrainę roli państwa tranzytowego i przychodów sięgających ok. 3 proc. PKB.

Rada Najwyższa Ukrainy/Piotr Stępiński

Stępiński: Nord Stream 2 grozi inwazją na Ukrainę?