Ukraina: W Donbasie są 34 tys. rosyjskich żołnierzy

2 maja 2016, 06:45 Alert

(Interfax Ukraine/Piotr Stępiński)

Bojownicy w Donbasie. Fot. Wikimedia Commons
Bojownicy w Donbasie. Fot. Wikimedia Commons

Jak informuje agencja Interfax Ukraine, podczas wystąpienia w Radzie Bezpieczeństwa ONZ wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko stwierdził, że do chwili obecnej Federacja Rosyjska rozlokowała w Donbasie 34 tys. żołnierzy.

– Jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to nie widać żadnej poprawy. Rosja rozlokowała w Donbasie 34 tys. swoich żołnierzy – powiedział Prystajko. Zwrócił także uwagę na to, że wojska te są dobrze uzbrojone i wyposażone.

– Na dzień dzisiejszy naliczyliśmy 470 czołgów, 970 transporterów opancerzonych, 450 jednostek artylerii, 190 wyrzutni GRAD. I całe to uzbrojenie miało zostać rzekomo kupione w sklepie. Bylibyśmy wdzięczni jeżeliby Rosja podjęła działanie i powiedziała swoim drogim separatystom aby wszystkie swoje niosące śmierć zabawki przenieśli na rosyjskie terytorium – powiedział ukraiński minister.

Warto przypomnieć, że po aneksji Krymu i agresji na wschodzie Ukrainy Rosja została objęta sankcjami USA i Unii Europejskiej. Warunkiem ich zniesienia jest przestrzeganie przez Kreml zobowiązań wynikających z tzw. porozumień mińskich.

Drugie porozumienia mińskie zostały przyjęte 12 lutego 2015 roku. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele Ukrainy, Rosji, Niemiec, Francji oraz obserwatorzy OBWE. Dokument został podpisany przez Ukrainę, Rosję, OBWE i przedstawicieli samozwańczych Ludowych Republik Doniecka i Ługańska.

Porozumienia mińskie zakładają zawieszenie broni w rejonie obwodów donieckiego i ługańskiego, wycofanie z tych terytoriów ciężkiego sprzętu, wymianę jeńców pomiędzy stronami konfliktu i przywrócenie pełnej kontroli Ukrainy nad jej granicą.