Ukraina zmniejsza zakupy gazowe w Rosji. Gazprom zmniejsza tranzyt przez jej gazociągi

11 marca 2015, 10:41 Alert

(Ukrainska Energetyka/Interfax/Wojciech Jakóbik)

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że jego kraj zmniejsza zakupy gazu w Rosji i kupuje tani surowiec dostarczany za pomocą rewersów na zachodnich granicach.

– Przetrwaliśmy zimę, kupując zaledwie 2 mld m3 gazu z Rosji. Nasze ostatnie zamówienie kosztowało mniej niż 300 dolarów za 1000 m3. Teraz będziemy kupować gaz za 245 dolarów za tysiąc metrów przez rewersy – poinformował polityk.

Ukraina opłaciła dostawy gazu z Rosji do 15 marca – podaje Gazprom. Firma otrzymała 15 mln dolarów kolejnej transzy przedpłaty za gaz.

Petro Poroszenko podpisał serię ustaw wymaganych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy dla podtrzymania pomocy finansowej. Chodzi o poprawki do ustawy budżetowej, podatkowej, celnej i emerytalnej. Zmiany mają zmniejszyć obciążenia dla budżetu, któremu grozi załamanie. Pieniądze z MFW w części służą także do opłacenia dostaw gazu od Gazpromu.

Z danych Ukrtransgazu wynika, że Rosjanie nadal zmniejszają tranzyt gazu przez terytorium Ukrainy. Rok do roku spadł o 38,8 procent w okresie styczeń-luty do 7,9 mld m3. Kommiersant informuje, że rośnie za to tranzyt przez Nord Stream do 95 mln m3 dziennie (wzrost prawie dwukrotny) oraz przez Gazociąg Jamalski do 85 mln m3 dziennie (wzrost o 19 procent). Krótkoterminowo rośnie także tranzyt przez Ukrainę – 6 marca o 40 procent.