Ukraińcy dronami uderzyli w rosyjską bazę Szahidów

22 sierpnia 2024, 08:15 Alert

Ukraińcy w nocy 22 sierpnia przeprowadzili kolejny udany nalot na rosyjską bazę lotniczą z wykorzystaniem dronów. Cel nie był jednak standardowy, bo w lotniska tego stratują bezzałogowce terroryzujące Ukrainę. 

Głowica irańskiego drona Shahed-136 fot. CAR.
Głowica irańskiego drona Shahed-136 fot. CAR.

Atak na bazę Shahedów

Ukraińcy celnie uderzyli kilkoma dronami szturmowymi w bazę lotniczą Marinówka pod Wołgogradem. Lotnisko to jest domem dla 11. Pułku Lotnictwa Mieszanego, który wyposażony jest m.in. w bombowce frontowe Su-24 i Su-34. Samoloty te regularnie bombardują pozycję ukraińskie m.in. z wykorzystaniem bomb szybujących UMPK.

Zdjęcia satelitarne sprzed ataku z 22 sierpnia potwierdzają, że w bazie tej stacjonowało co najmniej 15 Su-24 i tyle samo Su-34.

Zdjęcie przedstawiające pożar na lotnisku okiem satelity NASA FIRMS

Od jesieni na lotnisku trwa budowa tymczasowych schronów dla samolotów, które mają uchronić maszyny przed odłamkami eksplodujących dronów.

Baza ta jest jednak istotna również z innego powodu. To właśnie z tego lotniska wystrzeliwane są drony Shahed/Gierań, które co noc atakują ukraińską infrastrukturę, w tym cywilną. Te irańskiej produkcji drony są wyrzucane przez specjalne katapulty zamontowane na standardowej 18 metrowej ciężarówce. W każdej z nich mieści się co najmniej 5 dronów. Obecność nosicieli zaobserwowano za pomocą zdjęć satelitarnych bazy.

Zdjęcia NASA Firms potwierdzają, że na terenie lotnisko doszło do kilka ognisk pożarów, w tym w okolicy składu amunicji i miejsc postojowych samolotów. W sieci pojawiły się również nagrania kłębów czarnego dymu unoszących się znad bazy.

Kijów w ostatnich tygodniach zintensyfikował kampanie ataków dronami na rosyjskie bazy lotnicze. Ofiarami padły m.in. bazy w Woroneżu oraz Millerowo. Nie są znane dokładne straty rosyjskich sił powietrznych, jednak w obu przypadkach doszło do całkowitego zniszczenia magazynów amunicji znajdujących się na terenie tych lotnisk.

Źródło: NASA FIRMS/MASZ