Umowa na modernizację odcinka linii Warszawa – Radom podpisana

27 lipca 2015, 14:00 Infrastruktura

Modernizacja 27 km linii kolejowej wraz z przebudową peronów i układu torowego na szlakach i stacjach to główne założenia podpisanej 27 lipca 2015 r. umowy na modernizację trasy między stacjami Warszawa Okęcie i Czachówek Południowy. Po zakończeniu inwestycji pociągi na znacznej części odcinka przyspieszą do 160 km/godz., a pasażerowie skorzystają z nowych, wygodnych peronów.

Modernizacja linii kolejowej z Warszawy Okęcie przez Piaseczno do Czachówka zakłada rozbiórkę i budowę nowych torów oraz pozostałej infrastruktury kolejowej. Przebudowany zostanie także układ torów na stacjach Warszawa Okęcie, Piaseczno i Czachówek Południowy.

W ramach modernizacji przebudowane zostaną wszystkie perony na stacjach: Warszawa Okęcie, Piaseczno; Czachówek Południowy oraz na przystankach: Warszawa Jeziorki, Warszawa Dawidy, Nowa Iwiczna, Zalesie Górne, Ustanówek oraz Czachówek Górny. Zostaną one wyposażone w wiaty i będą łatwo dostępne oraz bezpieczne dla osób niepełnosprawnych. Plan robót zakłada budowę kładki dla pieszych na stacji Warszawa Okęcie i przebudowę kładki na stacji Piaseczno. W Czachówku Południowym powstanie przejście podziemne.

Inwestycja będzie się wiązała z przebudową wszystkich istniejących przejazdów kolejowych. Efektem będzie usprawnienie transportu drogowego i poprawa bezpieczeństwa. Kierowcy będą mogli skorzystać z odnowionych i przebudowanych wiaduktów drogowych oraz z jednego nowego, który powstanie w pobliżu przystanku osobowego Warszawa Jeziorki.

Modernizacja odcinka Warszawa Okęcie – Czachówek Południowy jest realizowana w ramach projektu „Modernizacja linii kolejowej nr 8, odcinek Warszawa Okęcie – Radom LOT (A, B, F)”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Podpisana dziś umowa o wartości 462 mln zł zakłada opracowanie projektów wykonawczych i realizację robót budowlanych. Jest to trzeci kontrakt na modernizację trasy kolejowej z Warszawy do Radomia. Pierwsze dwa dotyczą zaprojektowania i budowy systemu sterowania ruchem kolejowym oraz modernizacji stacji Radom.

W najbliższych miesiącach PKP PLK chce ogłosić przetargi na kolejne fragmenty trasy między Czachówkiem a Warką oraz Warką a Radomiem. Zakończenie modernizacji całej trasy, która pozwoli na dostosowanie jej do prędkości 160 km/h na 93 procentach długości, planowane jest w perspektywie finansowej UE 2014 – 2020.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju