Radio Zet dotarło do projektu umowy społecznej z górnikami

27 kwietnia 2021, 12:15 Alert

Dziennikarka Radia Zet Daria Klimza dotarła do projektu umowy społecznej, który ma zostać parafowany w najbliższą środę. – Dokument określa tempo likwidacji poszczególnych kopalń oraz kwestie dotowania górnictwa węgla kamiennego – podaje radio.

Górnicy w pracy. Fot. Bogdanka
Górnicy w pracy. Fot. Bogdanka

Projekt umowy społecznej

Projekt umowy społecznej ma składać się z dwunastu stron, siedmiu rozdziałów i czterech załączników. – Pierwszy rozdział dotyczy mechanizmu dopłat do likwidowanej branży. Mowa w nim między innymi o pokrywaniu kosztów nadzwyczajnych jednostek objętych systemem likwidacji (tutaj między innymi zaliczane są osłony socjalne), dopłat do redukcji wydobycia, wsparcia finansowego przekazanych już do likwidacji jednostek. Uwzględnione w tym rozdziale są koszty związane z indeksacją wynagrodzeń do roku 2025, czyli podwyżek (o 3,8 procent w 2022, 3,5 procent w 2023, 3,4 procent w 2024, i 3,3 procent w 2025). Szczegółowy opis systemu wsparcia stanowi jeden z załączników – czytamy na stronie Radia Zet.

– Drugi rozdział umowy jest związany z minimalizacją skutków transformacji i skupia się na inwestycjach w czyste technologie węglowe. Strona rządowa zobowiązuje się do rozpoczęcia wskazanych w umowie inwestycji do połowy 2022 roku, a mają one zostać oddane do użytku do 2029 roku – podaje radio.

Zdaniem Radia Zet, trzeci rozdział będzie dotyczył powołania Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji Śląska, udziału województwa śląskiego w podziale pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, utworzenia Rady Koordynacyjnej ds. Sprawiedliwej Transformacji. – I tu pojawia się także włączanie projektów do Programu dla Śląska – czytamy.

– W czwartym rozdziale podany jest harmonogram likwidacji kopalń należących do spółek: Polskiej Grupy Górniczej, Tauronu Wydobycie, Węglokoksu Kraju i Lubelskiego Węgla Bogdanki. Najdłużej czynne będą kopalnie PGG ROW Ruch Jankowice i Ruch Chwałowice, oraz kopalnie Tauronu Wydobycie: Sobieski i Janina oraz kopalnia Bogdanka – pisze Radio Zet.

– Piąty rozdział to już gwarancje zatrudnienia do emerytury, kwestie alokacji z likwidowanych kopalń. Szósty rozdział poświęcony jest osłonom socjalnym, urlopom górniczym, jednorazowym odprawom. To 120 tysięcy złotych netto dla każdego pracownika, który podejmie decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę za zgodą pracodawcy – czytamy.

Według informacji radia, w siódmym rozdziale pojawia się zapewnienie rządu, że umowa społeczna jest podstawowym dokumentem transformacji sektora. – Konieczna jest jej notyfikacja w Komisji Europejskiej. I dopiero po zgodzie Brukseli będzie możliwość skorzystania z systemu wsparcia – podaje.

Radio Zet/Jędrzej Stachura

Rzeczpospolita: Soboń nie będzie już pełnomocnikiem rządu ds. górnictwa