Rząd proponuje kompromis w sprawie umowy społecznej

26 marca 2021, 13:15 Alert

Ministerstwo aktywów państwowych (MAP) przesłało przedstawicielom związków górniczych propozycje pozwalające zakończyć impas w negocjacjach dotyczących umowy społecznej. Główne założenia dotyczą trzech spraw: gwarancji miejsc pracy, indeksacji płac i notyfikacji umowy przez Komisję Europejską – podaje ISBNews.

Korytarz kopalni. Fot. Bogdanka
Korytarz kopalni. Fot. Bogdanka

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń w liście do górników napisał, że rząd chce dojść do porozumienia z górnikami i proponuje rozwiązania kompromisowe. – One z jednej strony potwierdzają intencję rządu w zakresie gwarancji zatrudnienia, a z drugiej strony będzie rozwiązaniem oczekiwanym w zakresie indeksacji wynagrodzeń – zaznaczył.

ISBNews pisze, że propozycje rządowe zakładają, że w przypadku likwidacji dotychczasowego miejsca pracy niezależnie od harmonogramu pracownik będzie miał gwarancję alokacji lub osłonę socjalną. Indeksacja wysokości jednorazowych odpraw pieniężnych dla odchodzących z pracy górników oraz zamiast indeksacji płac system premiowy, dający szansę wypracowania jednej dodatkowej pensji.

Rzecznik Polskiej Grupy Górniczej (PGG) Tomasz Głogowski w rozmowie z ISBNews powiedział, że średnia pensja w spółce to ok.7 500 zł brutto.

W umowie społecznej ma znaleźć się zapis, że „jeśli Komisja Europejska nie wyrazi zgody na planowane instrumenty wsparcia, strony podejmą, w dobrej wierze rozmowy mające na celu wypracowanie scenariuszy działań z uwzględnieniem stanowiska KE”.

Rząd oczekuje na stanowisko związków zawodowych do najbliższego poniedziałku.

Ocena skutków wydzielenia aktywów węglowych

– Ministerstwo aktywów państwowych jest na etapie końcowych wyliczeń skutków wydzielenia aktywów węglowych – powiedział wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP).

– W elektroenergetyce za chwilę przedstawimy rządowy projekt tego, co roboczo nazwaliśmy Narodową Agencją Bezpieczeństwa Energetycznego. Jesteśmy już na etapie końcowych wyliczeń wszystkich skutków wydzielenia aktywów węglowych do odrębnego podmiotu. Mamy zarys, projekt, jak ten biznes mógłby wyglądać. On jest całkowicie realny, możliwy do zrealizowania i pożądany dla całego rynku – powiedział Soboń podczas Meetingu Gospodarczego Krajowej Izby Gospodarczej.

Dodał, że konieczne będzie stworzenie podmiotu, który będzie obejmował aktywa wytwórcze oparte na węglu, przygotowanie odpowiedniego systemu pomocy publicznej i uzgodnienie tego ze stroną społeczną – podaje PAP.

ISBNews/Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Jutro stanowisko MAP w sprawie rozbieżności w umowie społecznej dla górnictwa