Termin podpisania umowy gazowej dla chińskiego gazociągu Gazpromu jest nadal nieznany

29 lipca 2015, 07:00 Alert

(RIA Novosti/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

Rurociągi naftowe w Rosji

Jak poinformował wczoraj dziennikarzy rzecznik prasowy rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow dokument dotyczący dostaw gazu ziemnego do Chin poprzez tzw. trasę zachodnią może zostać podpisany we wrześniu jeśli zostanie on przygotowany przed wizytą Władimira Putina w Chinach zaplanowaną na ten miesiąc.

– Jeśli będzie on gotowy to z pewnością wizyta stanie się bardzo dobrą okazją do zwieńczenia tej transakcji – powiedział Pieskow.

Zdaniem rzecznika, takich dokumentów ,,nie przyspiesza się” celowo ze względu na wizytę głów państw ale w przypadku, gdy będą gotowe a uczestnicy spotkania zgodzą się co do warunków, wizyta Putina w Pekinie może być dobrą okazją do podpisania umowy.

– Jeśli prace zostaną sfinalizowane to będzie możliwe podpisanie (umowy – przyp. red.) w trakcie wizyty – stwierdził Pieskow. Zauważył, że cały czas trwają przygotowania do spotkania rosyjskiego prezydenta.

Wcześniej minister energetyki Aleksander Nowak wyraził nadzieję, że umowa z Chinami dotycząca dostaw rosyjskiego gazu poprzez gazociąg Siła Syberii 2 (gazociąg Ałtaj – przyp. red.) może zostać podpisana we wrześniu w Pekinie.

Jak informował 22 lipca BiznesAlert.pl, według źródeł gazety Wiedomosti ze względu na spowolnienie gospodarki Chin oraz prowadzony przez Pekin przegląd jego miksu energetycznego podpisanie umowy o dostawach gazu ziemnego poprzez gazociąg Siła Syberii 2 jest odkładane na bliżej nieokreślony czas. Chociaż według rozmówcy Wiedomosti nowym impulsem dla rozwoju rozmów dotyczących Siły Syberii 2 mogłaby się stać wspomniana wrześniowa wizyta rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w Chinach.

8 maja tego roku podczas wizyty chińskiego przywódcy w Moskwie Gazprom oraz CNPC podpisały ramową umowę dotyczącą warunków dostaw gazu ziemnego poprzez tzw. zachodnią trasę. W maju ubiegłego roku Gazprom podpisał z CNPC podpisał 30-letnią umowę na dostawy surowca do Chin poprzez tzw. wschodni szlak (gazociąg Siła Syberii – przyp. red.). Negocjacje cenowe w 2014 roku były przewlekłe i skomplikowane. Doprowadziły do porozumienia. Nieoficjalnie cena dostaw przez Siłę Syberii jest szacowana na około 350 dolarów za 1000 m3.