Azerbejdżan może zwiększyć dostawy gazu do państw Unii Europejskiej

15 lipca 2022, 09:45 Alert

Komisja Europejska chce zażegnać kryzys gazowy dostawami z Azerbejdżanu. Kraj musiałby zwiększyć wydobycie, choć UE jasno podkreśla, że do 2030 roku kraje unijne znacznie zmniejszą import tego surowca.

fot. Wiktor Dabkowski, flickr.com/bankenverband (CC BY-ND 2.0)

UE chce współpracować z Azerbejdżanem

Komisja Europejska zaproponowała państwom członkowskim import gazu z Azerbejdżanu. Komisarz do spraw energii Kadri Simson odwiedzi Kaukaz jeszcze w tym miesiącu w celu omówienia szczegółów.

Jeśli Azerbejdżan i Unia Europejska zdecydują się na współpracę, konieczne będzie zwiększenie wydobycia gazu przez Azerbejdżan. Miałaby ona być długoterminowa, natomiast pojawia się kwestia transformacji energetycznej, której główne cele zakładają zmiany do 2030 roku. To oznacza, że UE przestałaby być rynkiem zbytu dla Azerbejdżanu, na rzecz przejścia w sektor niskoemisyjnych źródeł energii. Dlatego w przygotowanym przez KE dokumencie mówiącym o współpracy z Azerbejdżanem, zawarto również punkty o wspólnym rozwoju handlu wodorem, a także sieci elektroenergetycznych.

Gazprom zapowiedział rozpoczęcie napraw i konserwacji gazociągu Nord Stream 1. To zwiększa obawy o jeszcze dłuższy przestój w dostawach gazu, w szczególności może to uderzyć w już krytyczną sytuację Niemiec.

Reuters/Maria Andrzejewska 

Mroczkowski: Ciąg dalszy teksańskiej masakry energią elektryczną