Unia Europejska zacieśnia współpracę energetyczną z Ukrainą

25 listopada 2016, 11:30 Alert

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej, Marosz Szefczovicz i minister energetyki Ukrainy Ihor Nasalyk, podpisali nowy protokół ustaleń w sprawie strategicznego partnerstwa energetycznego między UE a Ukrainą. Zastępuje on dokument z 2005 roku.

Jak czytamy w komunikacie Komisji, protokół ustaleń ma na celu ożywienie współpracy energetycznej między UE a Ukrainą. – Nowa umowa poszerzy współpracę we wszystkich dziedzinach, w tym efektywności energetycznej, energetyki odnawialnej. Ma także na celu stworzenie bardziej przewidywalnych warunków dla inwestorów – czytamy w oświadczeniu Komisji Europejskiej. Do tej pory współpraca koncentruje się przede wszystkim na bezpieczeństwie energetycznym, bezpieczeństwie jądrowym, infrastrukturze i reformach rynkowych.

Magazyn gazu w Kosakowie. Fot. PGNIG
Magazyn gazu w Kosakowie. Fot. PGNIG

– Ukraina jest od dawna strategicznym partnerem w sektorze energetycznym dla UE. Jest także niezawodnym krajem tranzytowym dla transportu rosyjskiego gazu do krajów UE, nawet w ostatnich czasach burzliwych czasach. Chcemy, aby Ukraina pozostała ważnym krajem tranzytowym również w przyszłości. Ukraina w pełni popiera Unię Energetyczną i chce być strategicznym partnerem w jej realizacji. Teraz jest czas, aby rozszerzyć naszą współpracę energetyczną i przyciągnąć więcej inwestycji we wszystkich innych dziedzinach energii, w tym odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej – podkreślił wiceprzewodniczący KE Marosz Szefczovicz.

Ponadto, jak informuje agencja RIA Novosti stwierdził również, że ,,stworzenie Unii Energetycznej jest projektem, który dotyczy naszych sąsiadów. Rosja jest szczególnie istotnym sąsiadem UE. Uważamy, że również po 2019 roku Ukraina powinna odgrywać kluczową rolę jako państwo tranzytowe dla rosyjskiego gazu, który jest eksportowany do Europy „.

– Podpisanie dzisiejszego memorandum jest formą uznania dla znaczących reform Ukraina podejmowanych w sektorze gazowym w ciągu ostatnich dwóch lat , aby w pełni czerpać korzyści z zreformowanego systemu energetycznego. Jest oczywistym, że reformy w tym sektorze będą musiały być kontynuowane rozszerzone na wszystkie inne obszary energetyczne. UE będzie oferować swoje pełne wsparcie w tym procesie. Ukraina jest naszym największym partnerem w ramach Wspólnoty Energetycznej, dlatego bardzo istotne, że razem koordynujemy nasze zasady. dotyczące rynku energii, w tym też cele ochrony środowiska i klimatu. W związku tym cieszę się także z ratyfikacji przez Ukrainę porozumienia klimatycznego – podkreślił – Komisarz UE ds. Energii i Klimatu, Miguel Arias Cañete.

Podpisane memorandum zastępuje protokół, który został podpisany w 2005 roku, który funkcjonował między UE a Ukrainą, a dotyczył współpracy w dziedzinie energetyki. Protokół ustaleń przewiduje wzmocnioną współpracę na wielu płaszczyznach energetycznych, od bezpieczeństwa energetycznego do pełnej integracji rynku, efektywności energetycznej, dekarbonizacji gospodarki do badań i współpracy. Protokół ustaleń będzie obowiązywał 10 lat i będzie realizowany poprzez roczne plany pracy.

Komisja Europejska/RIA Novosti