Unia grozi sankcjami Rosji i czeka na opinię w sprawie członkostwa Ukrainy. Polska chce embargo

11 marca 2022, 06:00 Alert

Przywódcy Unii Europejskiej w Wersalu uznali aspiracje europejskie Ukrainy i zagrozili Rosji kolejnymi sankcjami za atak. Polacy domagają się jak najszybszego embargo na gaz, ropę oraz węgiel rosyjskie.

Flaga Unii Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons.
Flaga Unii Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons.

Wzywamy do natychmiastowego zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony obiektów jądrowych Ukrainy przy wsparciu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej – orzekli przywódcy Unii Europejskiej na szczycie w Wersalu. – Przyjęliśmy istotne sankcje i jesteśmy gotowi szybko wprowadzić kolejne sankcje.

prezydent Ukrainy złożył wniosek Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej. Rada szybko podjęła działanie i zwróciła się do Komisji o przedłożenie opinii w sprawie tego wniosku zgodnie ze stosownymi postanowieniami Traktatów. W oczekiwaniu na tę opinię i bez zbędnej zwłoki będziemy dalej wzmacniać nasze więzi i pogłębiać nasze partnerstwo, aby wspierać Ukrainę na jej europejskiej drodze. Ukraina należy do naszej europejskiej rodziny.

– Unia Europejska powinna podjąć wszelkie niezbędne kroki, aby już teraz uniezależnić się od rosyjskich paliw i surowców używanych do ich produkcji, a także infrastruktury przesyłowej. Powinniśmy uwolnić się od zależności od importu z Rosji tak szybko jak to możliwe – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. Polska ma się domagać embargo na import gazu, ropy, węgla i paliw z Rosji.

Wojciech Jakóbik