Partner Nord Stream 2 przekonuje do niebieskiego wodoru z gazociągów

8 maja 2020, 08:00 Alert

Niemiecki Uniper przekonuje, że wodór z gazu będzie najlepszym paliwem na czas przejściowy transformacji energetycznej. To partner finansowy gazociągu Nord Stream 2, który mógłby zostać częściowo zapełniony wodorem.

gaz rury rurociąg uniper
Infrastruktura gazowa. Fot. Uniper

Prezes Unipera Andreas Chierenbeck przekonuje, że wodór z gazu połączony z technologią wychwytywania i składowania CO2 (CCS) może być paliwem odpowiednim na czas przejściowy transformacji energetycznej Niemiec. Jego zdaniem Europa będzie potrzebowała pokaźnych ilości wodoru, ale nie całą tę ilość uda się pozyskać z użycie wodoru zielonego wytwarzanego z pomocą nadwyżek energii z OZE. Dlatego jego zdaniem potrzebna jest promocja niebieskiego wodoru i podejście „neutralne technologicznie”. Niemcy pracują nad projektem strategii wodorowej, który kładzie nacisk na zielony wodór. Zwolennicy niebieskiego wodoru domagają się rewizji założeń, a spór międzyresortowy hamuje przyjęcie dokumentu, który miał zostać zaakceptowany do końca 2019 roku.

Uniper apeluje z tego względu o subsydia projektów niebieskiego wodoru i cel udziału wodoru w sieci gazowej na poziomie europejskim. BiznesAlert.pl donosił, że Komisja Europejska rozważa takie rozwiązanie. Uniper to jeden z partnerów finansowych Nord Stream 2. Przekonuje, że ten gazociąg z Rosji mógłby służyć dostawom wodoru.

S&P Global Platts/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nord Stream 2 na wodór zamiast LNG? Czas na polską strategię wodorową