Uniper chce rosyjskiego wodoru

8 lutego 2021, 13:30 Alert
gaz rury rurociąg uniper
Infrastruktura gazowa. Fot. Uniper

Niemiecki Uniper i rosyjski Novatek podpisały list intencyjny w celu analizy potencjału firmy Novatek dotyczącego możliwości zaopatrzenia w wodór elektrowni należących do firmy Uniper. Chodzi też o potencjalne rynki zbytu dla niebieskiego i zielonego wodoru w Rosji i północno-zachodniej Europie.

Współpraca

– Niemcy, podobnie jak wiele innych krajów uprzemysłowionych, będą musiały importować wodór, ponieważ popyt na ten surowiec przewyższa krajowe moce produkcyjne. Jako międzynarodowa firma zajmująca się handlem energią i jej wytwarzaniem, mająca dziesiątki lat doświadczenia, poszukujemy współpracy i partnerstwa na całym świecie. Novatek, będący sprawdzonym dostawca gazu ziemnego, jest w dobrej pozycji, jeśli chodzi o rozwój zdolności eksportowych wodoru – powiedział Andreas Schierenbeck, prezes firmy Uniper.

Dysponując 34 GW zainstalowanej mocy, Uniper jest jednym z największych producentów energii i jednym z czołowych przedsiębiorstw gazowych na świecie. Firma wytwarza energię elektryczną w Europie i Rosji. W 2019 roku obrót gazem spółki Uniper wyniósł 220 miliardów m sześc.

Novatek jest w Niemczech aktywny głównie w kontekście LNG. Firma otworzyła już pierwsze stacje tankowania gazem skroplonym. W Rostoku Novatek buduje wspólnie z belgijską firmą Fluxys gazoport typu Small-Scale bez podłączenia do niemieckiej sieci gazowej. Gazoport w Rostoku miał zostać otwarty w 2022 roku, jednak obecnieuruchomienie zostało przesunięte na 2023 rok.

Aleksandra Fedorska

Niemcy i Rosjanie są pewni finiszu Nord Stream 2. Tylko USA mogą go zatrzymać