Uniper: Nord Stream 2 może być zapełniony wodorem nawet w 80 procentach

15 kwietnia 2020, 12:15 Alert

Niemcy są w trakcie dyskusji nad swoją strategią wodorową. Prezes Unipera twierdzi, że rząd powinien wspomagać nie tylko wytwarzanie wodoru z OZE, ale również z innych źródeł – wystarczy, że będzie on pozyskiwany bezemisyjnie. Według niego Nord Stream 2 może zostać zapełniony wodorem nawet w 80 procentach.

Źródło: flickr

Niemiecka strategia wodorowa

Prezes Unipera Adreas Schierenbeck twierdzi, że Niemcy nie powinny się koncentrować wyłącznie na zielonym wodorze, czyli wytwarzanym przy użyciu odnawialnych źródeł energii. – W tej kwestii powinniśmy nie odróżniać kolorów. Poza tzw. szarym wodorem, czyli takim, przy wytwarzaniu którego uwalniany jest dwutlenek węgla, każdy inny sposób pozyskiwania tego surowca powinien być traktowany jednakowo. Nie widzę problemu z pozyskiwaniem wodoru z LNG czy gazu z gazociągów – powiedział. Uniper jest zaangażowany w projekt Nord Stream 2; Schierenbeck zauważył, że gazociąg ten może być zapełniony wodorem w 80 procentach. Dodał on, że strategia wodorowa powinna obejmować wsparcie dla konkretnych projektów i krajowego rynku wodoru.

Niemcy mają ambicję zostać światowym liderem w dziedzinie technologii wodorowych, które są uważane za kluczowe do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Krajowa strategia wodorowa jest częściowo opóźniona, ponieważ zaangażowane ministerstwa nie mogły uzgodnić celów dotyczących produkcji zielonego wodoru oraz zakresu, w jakim „niebieski wodór” wytworzony z gazu ziemnego przy użyciu kontrowersji CCS powinien być stosowany jako technologia przejściowa.

Think tanki i parlamentarna opozycja skrytykowali projekt strategii niemieckiego ministerstwa gospodarki dotyczący niebieskiego wodoru, ale stowarzyszenie branżowe BDI sprzeciwia się wykluczeniu jego zastosowania, argumentując, że naleganie na zielony wodór opóźniłoby rozwój tej technologii, biorąc pod uwagę, że sam wodór z OZE nie zaspokoi potrzeb rynku. W swoich dokumentach niemieckie ministerstwo gospodarki podkreśla, że chociaż zielony wodór „jest zrównoważony w perspektywie długoterminowej, to „niebieski wodór będzie musiał odgrywać rolę ze względów ekonomicznych, aby szybko wprowadzić na rynek technologię dekarbonizacji”.

Der Tagesspiegel/Michał Perzyński

Jakóbik: Nord Stream 2 na wodór zamiast LNG? Czas na polską strategię wodorową