Uniper stworzy innowacyjny magazyn wodoru w Dolnej Saksonii

25 lipca 2022, 13:00 Alert

Uniper chce stworzyć pierwszy przemysłowy magazyn wodoru w Dolnej Saksonii w Niemczech. Projekt ma na celu dostarczenie informacji w całym łańcuchu wartości na temat sposobu przechowywania gazu oraz reakcji sprzętu i materiałów na wodór. Uruchomienie instalacji planowane jest do 2024 roku.

Projekt wodorowy Unipera. Źródło: Uniper
Projekt wodorowy Unipera w Dolnej Saksonii. Źródło: Uniper

Projekt wodorowy Unipera

Minister środowiska Dolnej Saksonii Olaf Lies zatwierdził finansowanie w wysokości 2,375 mln euro na planowany przez Uniper pilotażowy projekt wodorowy przy magazynie gazu ziemnego w Krummhoern. – Kryzys klimatyczny i wojna w Ukrainie zmuszają nas do przyspieszenia transformacji energetycznej. Wodór będzie centralnym elementem sukcesu transformacji energetycznej. Potrzebujemy go, aby uniezależnić się od paliw kopalnych i zdekarbonizować nasz sektor energetyczny i przemysł. Zaletą wodoru jest to, że można go przechowywać. Potrzebujemy magazynów, w tym kawern. Cieszę się, że Uniper chce wykorzystać kawernowe magazyny wodoru tutaj, w Dolnej Saksonii. Cieszymy się, że możemy wspierać tę drogę – powiedział Lies.

Uniper Energy Storage przetestuje budowę i działanie nowej kawerny solnej zbudowanej specjalnie do magazynowania wodoru na dużą skalę i w warunkach rzeczywistych w magazynie gazu ziemnego w Krummhoern w północnych Niemczech, który nie był wykorzystywany komercyjnie od 2017 roku. W tym celu zostanie technicznie wybudowana nowa pilotażowa kawerna. Podczas próbnej eksploatacji, sprzęt i materiały zostaną zbadane pod kątem kompatybilności z wodorem, projekt ma też na celu zdobycie doświadczenia w przechowywaniu wyłącznie zielonego wodoru w kawernie solnej oraz jego dostarczaniu i dalszym użytkowaniu. Magazyn będzie jednym z pierwszych tego typu i ma rozpocząć działalność do 2024 roku. Uniper zainwestuje w projekt około 10 milionów euro w projekt, ma mieć on pojemność do 250 tysięcy metrów sześciennych wodoru.

Uniper/Michał Perzyński

Niemcy ratują Unipera. Rząd przejmie 30 procent akcji, zdrożeje gaz dla odbiorców