Spór UOKiK z Nord Stream 2 może potrwać jeszcze nawet pół dekady

25 lutego 2021, 07:00 Alert
UOKIK
UOKiK. Fot. Mariusz Marszałkowski

Niemiecki partner finansowy Nord Stream 2, czyli Wintershall DEA, przyznał w dokumentach, że spór o to, czy sposób finansowania tej inwestycji jest zgodny z prawem antymonopolowym z polskim Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumenta może potrwać jeszcze co najmniej trzy do pięciu lat.

Pięciu partnerów finansowych Nord Stream 2 zaangażowało się w ten projekt w ten sposób zamiast tworzyć konsorcjum na skutek decyzji UOKiK, że byłaby to niedozwolona forma koncentracji. Urząd uznał jednak, że obecny model współpracy spełnia te same cele i jest próbą ominięcia jego orzeczenia. Z tego względu nałożył kary na te firmy warte w sumie 385 mln zł w październiku 2020 roku, domagając się przerwania współpracy. OMV, Wintershall DEA, Engie, Shell i Uniper odwołały się od tej decyzji.

– Nasza grupa uważa, że kara nie jest uzasadniona a polski urząd antymonopolowy przyjmuje nietypowe podejście w tej sprawie, stosując szeroką interpretację definicji. Piątego listopada Nederland Transport and Trading BC należąca do Wintershall DEA odwołała się od jego decyzji. Oczekujemy, że rozpatrzenie apelacji zajmie około trzech do pięciu lat – czytamy w raporcie Wintershalla.

OilCapital.ru/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: UOKiK może sparaliżować Nord Stream 2