Zmowa cenowa w Warszawie? UOKiK wszczyna śledztwo w sprawie cen ogrzewania

12 marca 2019, 10:30 Alert
Konferencja prasowa UOKiK. Fot. BiznesAlert.pl
Konferencja prasowa UOKiK. Fot. BiznesAlert.pl

Na konferencji prasowej UOKiK poinformował, że wszczyna postępowanie administracyjne w sprawie zmowy, przez którą mogli ucierpieć mieszkańcy Warszawy i okolic przez to, że mogą płacić więcej za ogrzewanie. Dotyczy to firm Veolia Energia Polska, Veolia Energia Warszawa, PGNiG Termika oraz PGNiG.

W 2013 roku Veolia Energia Warszawa rozpoczęła budowę elektrociepłowni w warszawskiej dzielnicy Ursus, a PGNiG Termika zintensyfikowała działania na rynku sprzedaży ciepła do odbiorców końcowych. Spółki rozpoczęły walkę o klientów, która jeszcze mogła się zwiększyć po zrealizowaniu inwestycji przez Veolię. Tak się jednak nie stało, ponieważ rok później przedsiębiorcy nawiązali współpracę, która zdaniem urzędu może naruszać konferencję.

– Spółki wspólnie ustaliły, że nie będą ze sobą rywalizować i skupią się na swojej podstawowej działalności, czyli PGNiG Termika na wytwarzaniu ciepła, a Veolia Energia Warszawa na jego sprzedaży – powiedział wiceprezes UOKiK Michał Holeksa o sytuacji z 2014 roku.

– W wyniku zmowy mogło dojść do zwiększania cen energii cieplnej w Warszawie. Ograniczyło to konkurencję, utrudniało to też podniesienie jakości usług. Stawiamy oskarżenia pod adresem menadżerów tych firm. Warszawski rynek ciepła jest drugi największy w Europie, po Bukareszcie – dodał.

– Sprawa jest ciekawa również dlatego, że jest bezprecedensowa. Zwykle zmowy mają naturę geograficzną, tym razem mamy do czynienia ze zmową na poziomie obrotu – powiedział dyrektor departamentu ochrony konsumentów w UOKiK Wojciech Dorabialski.

Kara wynosi do 10 procent obrotu dla firm i 2 mln złotych dla menadżerów

PGNiG deklaruje współpracę z UOKiK

PGNiG deklaruje pełną współpracę z UOKiK w celu wyjaśnienia zarzutów w sprawie zawartego w 2014 roku porozumienia, które mogło polegać na uzgadnianiu cen energii cieplnej, podziale rynku energii cieplnej i uzgadnianiu warunków ofert w postępowaniach na sprzedaż i dostawę energii cieplnej – poinformowało PGNiG w oświadczeniu.

Spółka poinformowała, że porozumienie zostało ostatecznie zerwane z inicjatywy PGNiG Termika w maju 2017 roku. „Objęcie PGNiG postępowaniem jest podyktowane wyłącznie kwestiami formalnymi – wynika z faktu, że spółka jest 100-procentowym właścicielem PGNiG Termika” – napisano w oświadczeniu.

„PGNiG deklaruje pełną współpracę z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów w celu szybkiego wyjaśnienia sprawy. Jednocześnie informuje, że na podstawie wstępnej analizy treści postanowienia UOKiK, spółka ocenia ryzyko negatywnych konsekwencji dla Grupy Kapitałowej PGNiG związane z postępowaniem jako niskie” – dodano.

UOKiK/Michał Perzyński

AKTUALIZACJA: 12 marca 2019 r., godz. 12:40