Energetyka

UOKiK zgodził się na spółki w offshore PKN Orlen i PGE

Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje dotyczące budowy farm wiatrowych w polskiej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim. Pierwsza dotyczyła Polskiej Grupy Energetycznej, druga PKN Orlen. Przedsiębiorcy otrzymali zgody na utworzenie wspólnych przedsiębiorców z zagranicznymi partnerami.

Zgoda na projekty PGE

Pierwsza koncentracja dotyczy utworzenia joint venture przez Polska Grupę Energetyczną (PGE) oraz Ørsted Wind Power. Druga ze spółek jest częścią grupy kapitałowej kontrolowanej przez duński skarb państwa. Zajmuje się produkcją energii ze źródeł odnawialnych. Wspólni przedsiębiorcy zostaną utworzeni w oparciu o istniejące już spółki, kontrolowane przez PGE: Elektrownia Wiatrowa Baltica – 2 i Elektrownia Wiatrowa Baltica – 3. Obecnie ich działalność skupia się przede wszystkim na przygotowaniach do budowy dwóch morskich elektrowni wiatrowych położonych w wyłącznej strefie ekonomicznej Polski na Morzu Bałtyckim. W przyszłości spółki wybudują i będą użytkować te farmy.

Zgoda wydana przez prezesa UOKiK to pierwszy z warunków zrealizowania umowy inwestycyjnej, dotyczącej budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku przez PGE i Ørsted. Wspólnie ustanowione warunki współpracy umożliwią skuteczne wykorzystanie mocnych stron i wiedzy obu partnerów. Wynegocjowana przez nas umowa z Ørsted w pełni zabezpiecza nasze interesy i pozwoli sprawnie przeprowadzić inwestycję z korzyścią dla polskiej gospodarki – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Zgoda na projekty PKN Orlen

Druga koncentracja to utworzenie wspólnego przedsiębiorcy przez PKN Orlen oraz NP Baltic Wind. Partner polskiego koncernu należy do grupy kapitałowej Northland z siedzibą w Kandzie, która rozwija, buduje i eksploatuje źródła energii elektrycznej z wykorzystaniem czystych i zielonych technologii. Wspólny przedsiębiorca zostanie utworzony na bazie spółki Baltic Power, która obecnie jest samodzielnie kontrolowana przez PKN Orlen. Aktualnie prowadzi ona przygotowania do budowy morskiej farmy wiatrowej w wyłącznej strefie ekonomicznej Polski na Morzu Bałtyckim. W przyszłości będzie wytwarzała i wprowadzała do obrotu oraz energię elektryczna uzyskaną na tej farmie.

Okiem UOKiK

– Wykorzystanie polskiego obszaru morskiego do produkcji energii jest niezwykle istotne z punktu widzenia interesów polskich konsumentów i przedsiębiorców, a także ochrony środowiska. Wydałem dwie zgody na tego typu inwestycje z udziałem spółek skarbu państwa. Naszym zadaniem było zbadanie czy planowane transakcje mogą doprowadzić do ograniczenia konkurencji. Przeprowadzone postępowania wykluczyły taką możliwość – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył miliard euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Wydane decyzje są ważne przez dwa lata.

UOKiK/Bartłomiej Sawicki

Cena energii z offshore może być znana w kolejnym tygodniu


Powiązane artykuły

Rafineria PCK w Schwedt

Zmienił się rząd, a Niemcy ciągle nie wiedzą co z Rosnieftem w Schwedt

Nowy skład federalnego ministerstwo gospodarki nadal nie sprecyzował jakie konkretne zamiary ma w sprawie udziału Rosnieftu w trzech dużych niemieckich...
Podpisanie umowy w sprawie finansowania budowy lądowej części FSRU. Na zdjęciu Marta Postuła, wiceprezes BGK i Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu. Fot.: Gaz-System

Dwa miliardy na polski pływający gazoport

BGK podpisał umowę z Gaz-Systemem na pożyczkę w wysokości ponad dwóch miliardów złotych, celem sfinansowania budowy części lądowej FSRU. Inwestycja...

Szwajcarzy nadal nie wiedzą ile zapłacą za unijny prąd

Po publikacji szkicu umowy na temat wymiany energii elektrycznej między Szwajcarią a UE w piątek 13 czerwca szwajcarskie społeczeństwo ma...

Udostępnij:

Facebook X X X