Uroczystość przyjęcia zwierzchnictwa nad SZ RP

7 sierpnia 2015, 08:00 Bezpieczeństwo
nowy_prez_zajawka.640×300

W czwartek, podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP przyjął Prezydent  RP Andrzej Duda. W uroczystości uczestniczył wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, kadra dowódcza Sił Zbrojnych RP oraz przedstawiciele kierownictwa MON.

– To szczególny moment dla wojska polskiego podkreślający jego bliskie więzi z głową państwa. (…) W imieniu rządu i swoim własnym chciałbym zadeklarować otwartość i gotowość do współpracy z Panem Prezydentem w sprawach bezpieczeństwa i obrony narodowej – powiedział podczas przemówienia minister Tomasz Siemoniak.

Szef resortu obrony podkreślił, że bezpieczeństwo Polski i Polaków jest sprawą fundamentalną, – wartą najwyższego wysiłku i pełnego współdziałania wszystkich osób, którym leży na sercu dobro naszego kraju.

Minister zaznaczył także, że naczelnym celem jest zagwarantowanie trwałej obecności wojskowej NATO i Stanów Zjednoczonych na terenie Polski. – Wierzę, że wspólnym wysiłkiem doprowadzimy za rok w Warszawie do przełomowych decyzji, jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszej części Europy – dodał minister Siemoniak.

Podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza Prezydent RP Andrzej Duda przyklęknął przed sztandarem i go ucałował. Następnie na maszt wciągnięto proporzec prezydenta, który symbolizuje Jego zwierzchnictwo nad wojskiem.

– Dziś rozpoczyna się nowa prezydentura. Dziś witam was i wy witacie nowego Zwierzchnika Sił Zbrojnych. Sił Zbrojnych, które składają się ze wspaniałych żołnierzy, oddanych polskiemu państwu, oddanych polskiemu narodowi. Żołnierzy, którzy są gotowi w każdej chwili bronić Ojczyzny i w każdej chwili Jej służyć. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

W swoim wystąpieniu Zwierzchnik Sił Zbrojnych, Prezydent RP Andrzej Duda zadeklarował współpracę z ministrem obrony narodowej, szczególnie przy procesie modernizacji armii. – Tak, z całą pewnością, panie ministrze, będę z panem w tym zakresie współpracował. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. (…)  Jestem przekonany, że polska armia zostanie uzbrojona w zgodzie i szybko, chociaż nakłady trzeba będzie poczynić duże, ale Polska jest tego warta i Polska dzisiaj tego wymaga – podkreślił  Prezydent Andrzej Duda.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej