Uruchomienie świateł nawigacyjnych na lotnisku w Szymanach

7 maja 2015, 13:44 Alert
Lotnisko Mazury

W środę, 06.05.2015 r., na terenie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach po raz pierwszy uruchomione zostały  światła nawigacyjne na podejściu do lądowania i drodze startowej.

W tym wyjątkowym dla mazurskiego lotniska wydarzeniu uczestniczyli m.in. władze Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Gminy i Starostwa Powiatowego w Szczytnie, Służb Powiatowej Policji w Szczytnie, Nadleśnictwa Szczytno oraz Nadleśnictwa Wielbark.

Około godziny 20:00 rozpoczęło się testowe uruchomienie świateł nawigacyjnych, następnie zebrani goście mogli zobaczyć postępy prac budowlanych na ternie portu.

Każde lotnisko użytku publicznego zobowiązane jest do wyposażenia obiektu w oświetlenie nawigacyjne, które służy do naprowadzania statku powietrznego na drogę startową. Światła charakteryzują się barwą: na progu drogi startowej – zielone, na końcu drogi startowej – czerwone, na podejściu do lądowania oraz na krawędziach drogi startowej co 30 metrów – białe. Światła nawigacyjne uruchamiane są przed każdym podejściem do lądowania niezależnie od pory dnia i nocy. W przypadku braku dopływu prądu po niespełna 15 sek. pracę rozpocznie awaryjny system zasilania. Na podejściu zasadniczym tj. 900 m od progu drogi startowej znajdują się światła ALPA ATA wskazujące kierunek podejścia do drogi startowej, ponadto system informacji świetlnej PAPI, który informuje pilota pod jakim kątem podchodzić do lądowania.

System oświetlenia podejścia kategorii I w Porcie Lotniczym Olsztyn – Mazury jest jednym z elementów podlegających certyfikacji Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a jego koszt to ok. 5 mln zł netto.