Amerykańska administracja będzie pracować nad sposobami ograniczenia ekspansji Huawei

2 marca 2020, 09:15 Alert
fot. Flicr/Huawei\
fot. Flicr/Huawei\

11 marca odbędzie się spotkanie przedstawicieli administracji Donalda Trumpa, na którym omówione będą nowe restrykcje wobec chińskiego giganta cyfrowego Huawei. Wezmą w nim udział sekretarz handlu Wilbur Ross, sekretarz obrony Mark Esper, sekretarz stanu Mike Pompeo i sekretarz skarbu Steve Mnuchin.

USA vs Huawei

Przedstawiciele departamentów spotkali się w celu omówienia agendy w zeszłym tygodniu, ale nie przedstawili żadnych nowych zaleceń dotyczących postępowania z różnymi propozycjami związanymi z Chinami, w tym sprzętem telekomunikacyjnym od Huawei. Wśród tematów porządku obrad spotkania zaplanowanego na przyszły tydzień są sposoby ograniczenie ekspansji Huawei na kolejne rynki. Wpisanie tej firmy na „czarną listę” amerykańskiego handlu w maju zeszłego roku nie pomogło odebrać Huawei nowych kontraktów, co według anonimowych źródeł w administracji Trumpa cytowanych przez Reutersa miało wywołać niemałą frustrację.

Stany Zjednoczone twierdzą, że Huawei bierze udział w działaniach sprzecznych z interesami bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej USA, ponieważ wprowadzana przez firmę technologia 5G może wiązać się z kradzieżą danych i szpiegostwem na rzecz chińskiego rządu. Huawei zaprzecza tym oskarżeniom.

Reuters/Michał Perzyński

Huawei przegrał w sądzie z USA